Bu kriz ekilenin biçilmesi durumudur

Bu kriz ekilenin biçilmesi durumudur.12166
  • Giriş : 06.10.2008 / 10:51:00

Ertan Yülek: Kriz Neo-liberal politikaların sonu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Uzmanlar hükümetin, muhalefetle yaşadığı ve ülkeyi gerginliğe sürükleyen polemiklerinden sonra krizin farkına varan açıklamalar yapması ve beklentilerin gittikçe kötüleşmesi, krizin Türkiye'deki ayak seslerine işaret ediyorlar. Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ertan Yülek Türkiye'nin ahlaki temelli, sosyal donanımlı Pazar ekonomisi modelini uygulaması gerektiğinin altını çizerek, “Bunu sadece Milli Görüş dile getiriyor” dedi.

BD'deki konut piyasalarında başlayıp tüm dünya ekonomilerini etkileyen krizin bayram tatilinin ardından Türkiye'ye yansımasının ardından daha tedirgin olan piyasalar Başbakan'ın “önlem aldık, krizden büyük oranda etkilenmeyeceğiz” açıklamalarına rağmen rahat değil. Küresel krizi gazetemize değerlendiren Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ertan Yülek krizin kendiliğinden gelişen bir hadise olmadığını söyleyerek, yaşanan sıkıntıların sanal değerler üzerinde zenginlik üreten bir ekonomi anlayışının sonuçları olduğunu vurguladı. ABD'de, üretim, altın veya döviz karşılığı değil, karşılıksız olarak para basıldığının altını çizen Yülek, “Francis Fukuyama'nın ortaya attığı Tarihin sonu anlayışı, yani sosyalist ekonomi anlayışının bitip, Kapitalist anlayışın iktidar kurması batıyı şımarttı. Ama faiz ve sanal zenginlik üzerine kurulan bu anlayışın sürmeyeceği görülüyor. Yaşanan bu olaylar neo-liberal ekonominin sonudur” dedi.

“Ahlaki Temelli, Sosyal Donanımlı Pazar ekonomisi”

Yıllarca Milli Görüş olarak AKP iktidarını uyardıklarını söyleyen Yülek, Türkiye ekonomisinin yabancılara emanet edildiğini vurgulayarak, “Bizim söylediklerimiz şimdi daha çok gerçeklerle örtüşüyor. Türkiye'nin acilen ahlaki temelli, sosyal donanımlı Pazar ekonomisi modeline geçmesi gerekiyor. Bunu da Türkiye'de sadece Milli Görüş dile getiriyor” dedi.

MİLLÎ GAZETE

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*