Bu kriz enerjide piyango olabilir

Bu kriz enerjide piyango olabilir.10278
  • Giriş : 12.10.2008 / 12:10:00

EPDK Başkanı Hasan Köktaş, "Şirketler yatırım kararlarında değişiklik yapmadı" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Hasan Köktaş, küresel mali krizin Türkiye enerji sektörü açısından bir fırsata dönüştürülebileceğini söyledi.

Köktaş, AA muhabirine, küresel mali krizin Türkiye enerji sektörüne etkilerini değerlendirirken, krizin Türkiye'yi etkilemeyeceğini söylemenin doğru olmayacağını belirtti.

Dünya çapında bu kadar yaygınlaşmış bir soruna bağlı olarak, Türkiye'nin ekonomik büyümesinin belli bir nispette azalması, kredi imkanlarının kısmen daralması gibi sonuçlar oluşabileceğine işaret eden Köktaş, ''Ancak dünya çapında yaşanan bu krizin Türkiye enerji sektörü açısından fırsata dönüştürebileceğini düşünüyorum'' dedi.

Krizin başladığı süreçten bugüne enerji sektörüne yatırım yapmak isteyen ve projeleriyle ilgili süreçleri devam eden yerli ve yabancı şirketlerin yöneticileriyle görüştüğünü anlatan Köktaş, yatırım finansmanı açısından yaşanan gelişmeleri yakından izlediğini, krizin şirketlerin yatırım kararlarında ciddi bir değişiklik yapmadığı ve özellikle enerji yatırımlarının proje finansmanı konusunda ciddi bir sıkıntı yaşamadıklarının görüldüğünü kaydetti.
Bankacılık sisteminin geçmiş krizlere göre çok daha sağlam olduğunu ifade eden Köktaş, şunları söyledi:

''Krediyle yapılan yatırımların verimliliği ve karlılığı daha çok önem kazanırken, enerji sektörümüz yatırım yapmak için cazibesini koruyor. Küresel krizden dolayı dünya çapında faiz oranlarının düşürülmesine paralel olarak Türkiye enerji sektörüne finansal akışın devam edeceğini düşünüyorum.

Hükümetimiz de reel sektörün finansal kredilere ulaşımı konusunda ilave çalışmalar yapıyor. Bu tür olağanüstü gelişmeler düzenlemenin ve düzenleyici kurumların da önemini artırıyor.''

''ELEKTRİK DAĞITIM VE ÜRETİM SEKTÖRLERİNE YATIRIM KARARLILIĞI SÜRÜYOR''

Bundan üç ay önce Türkiye elektrik dağıtımının yüzde 98'inin kamunun elinde olduğunu ve özel şirketin payının sadece yüzde 2 olduğunu hatırlatan Köktaş, ''Son üç ayda ardı ardına yapılan dört bölgenin özelleştirme ihalesi ve bir bölgenin özel sektöre devri ile bu oran yüzde 20 düzeylerine çıktı. Bir başka ifade ile özel sektörün toplam elektrik dağıtımdaki payı 10 kat birden artmış oluyor'' diye konuştu.

Sadece bu ihaleleri kazanan şirketlerin yabancı ortaklarıyla elektrik dağıtım ve üretim sektörlerinde toplamda 10 milyar dolara yakın bir yatırım yapmayı hedeflediğine dikkat çeken Köktaş, dünyadaki son mali krizin şirketlerin bu konudaki kararlılığını da etkilemediğini gördüğünü söyledi.

EPDK Başkanı Köktaş, önümüzdeki günlerde büyük ölçekli yeni elektrik üretim santrallarının temel atma törenlerine tanık olunacağını da söyledi.

''ÖZELLEŞTİRMELERE DE İLGİ SÜRER''

İlk bakışta küresel mali krizin bir yansıması olarak elektrik özelleştirmelerine olan ilginin azalmasının beklenebileceğini belirten Köktaş, ancak siyasi iradenin 2009 yılında da elektrik dağıtım ve üretim özelleştirmelerine devam etmeyi planladığını kaydetti.

Söz konusu tesislerle ilgilenen alıcılar ve bunların finansal imkanlarının belli olduğuna işaret eden Köktaş, ''Elbette bu şirketler mevcut koşullardan etkilenebilirler ancak sektörün geleceğini düşünerek karar alır ve yatırım yaparlar. Bu itibarla önümüzdeki dönemde yerli ve yabancı şirketlerin Türkiye'ye yönelik ilgisi sürecektir'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*