Bu kurşun Türkiye'ye

  • Giriş : 20.01.2007 / 00:00:00

Yine bir cinayet, yine kaos.Dünya ve Türkiye şokta

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gazeteci Hırant Dink, dün öğlen saatleri sırasında Genel Yayın Müdürlüğü'nü yaptığı Agos Gazetesi girişinde silahlı saldırıya uğradı. Kafasına isabet eden kurşunlarla olduğu yere yığılan Dink, olay yerinde can verdi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin'in olay yerine gelmesi beklenirken, Hırant Dink'in üzeri gazete kağıtlarıyla örtüldü. Agos Gazetesi çalışanları binanın penceresinden Dink'in cesedine bakıp ağladı. Saldırganın 4 el ateş ettiği ve kurşunlardan 2'sinin Dink'in başına isabet ettiği belirlendi.


2 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Olay yerinde 4 adet boş kovan bulundu. Saldırıyı gerçekleştiren kişinin 18-19 yaşında bir genç olduğu ve suikastten sonra Halaskargazi Caddesi üzerinde bir araca binerek olay yerinden uzaklaştığı bildirildi. Polis, eşgalini hemen belirlediği saldırganın 18-19 yaşlarında, kot pantolonlu ve beyaz şapkalı olduğunu tespit etti. Eşgali belirlenen saldırganın yakalanması amacıyla bölgede, metro, otobüs ve vapur iskelelerinde güvenlik önlemleri aldı. Olaydan 2 saat sonra Taksim'de, 2 kişi gözaltına alındı. Bu arada polis yetkilileri, Halaskargazi Caddesi üzerindeki MOBESE kamerasının, olayın meydana geldiği noktaya biraz uzak düştüğünü, ancak kamera görüntülerinin yine de incelendiğini bildirdi. Ayrıca olay yeri yakınındaki iş merkezleri ve pasajlarda güvenlik kamerası bulunanlardan, görüntüler alındı.

TEHDİTLER YAĞIYORDU

İstanbul Valisi Muammer Güler, saldırının ardından olay yerine geldi. Gazete binasına girip bilgi aldı. Dink'in cesedi, uzun süre yerde bekledikten sonra Şişli Belediyesi'ne ait bir ambulansla adli tıp kurumuna götürüldü. Dink'in cenazesinin ambulansa konulduğu sırada çevredekilerin alkış tuttuğu görülürken, aralarında Ferhat Tunç'un da bulunduğu küçük bir grup da sloganlar atarak yürüdü. Dink'in arkadaşı Orhan Alkaya gazetecilere yaptığı açıklamada, Dink'in çok yoğun tehdit aldığını ifade ederek, "Bu ülke katillerin değil, demokratların, Hrant'ın ülkesi" dedi.

EŞİ VE KIZI HASTANELİK OLDU

Gazetenin yayın kurulu üyesi Serkis Seropyan, Dink'in yemek yedikten sonra bir kişi tarafından kapının önüne çağrıldığını belirterek, "Birisi kapının önünde başına 3 el kurşun sıkmış" dedi. Son zamanlarda yaptığı çıkışlar ile Türkiye Ermenilerinin sesi olan Dink, Fransa Meclisi'nde Ermeni Soykırımı Yasası görüşmeleri sırasında en sert karşı çıkışları yapan isim de olmuştu. Dink Türkiye'de ise 301. maddeden yargılanmış, aydınlar bu mahkemeleri kınarken, bir grup, Dink aleyhinde gösteriler yapmıştı. Olayı duyar duymaz cinayet yerine gelen Dink'in eşi Rakel ve kızı Sera, sinir krizi geçirdi. Anne ve kızı daha sonra bir ambulansla bindirilerek hastaneye götürüldü.

TEHDiTi YAZMIŞTI

Hırant Dink, 10 Ocak tarihli "Güvercin Tedirginliği" başlıklı yazısında, "Bilgisayarının güncesi ve hafızasının öfke ve tehdit dolu satırlarla yüklü" olduğunu belirterek şunları kaydetmişti: "Bu mektuplardan birinin Bursa'dan postalandığını ve yakın tehlike arz etmesi açısından da hayli kaygı verici bulduğumu ve tehdit mektubunu Şişli Savcılığı'na teslim etmeme rağmen, bugüne değin herhangi bir sonuç alamadığımı yeri gelmişken not düşeyim. Bu tehditler ne kadar gerçek ne kadar gerçek dışı, bunu bilmem elbette mümkün değil...'' Ancak tehdit mektubuna ilişkin Bursa Başsavcılığı'na herhangi belge ulaşmadığı belirtildi. Bursa polisi de kendilerine gelen bilgi bulunmadığını bildirdi...


HIRANT DINK KiMDiR?

Hırant Dink, 1954’te Malatya'da dünyaya geldi. Anne ve babasının boşanması üzerine 2 kardeşiyle birlikte Gedikpaşa'daki Ermeni Yetimhanesi'ne yerleştirilen Dink, bir süre bazı sol örgütler çizgisinde siyaset yaptı. Liseyi bitirdikten sonra İ.Ü Fen Fakültesi'nde eğitim gördü. Yetimhanede birlikte büyüdüğü Rakel ile evlendi. Kardeşleriyle birlikte yayın evi ve kırtasiye işiyle uğraşan Denizli'de kısa dönem olarak askerlik görevini yerine getirdi. 5 Nisan 1996’da ilk sayısı çıkan Agos gazetesinin kurculuğunu, yayın yönetmenliğini ve başyazarlığını üstlendi. Gazetedeki bir yazı nedeniyle hakkında "Türklüğe hakaretten" dava açılan Hırant Dink, 6 ay hapis cezası aldı.

ERDOĞAN SALDIRI ALÇAKÇA

Dink'in öldürülmesinin ardından Başbakan Erdoğan bir açıklama yaptı. İşte Başbakan'ın sözleri: "Bu menfur cinayet sebebiyle üzüntümüz büyüktür. Karanlık eller hain emelleri için Türkiye'yi seçmiştir ve kan dökülmüştür. Bu saldırı hepimize, millet olarak birlik ve bareberliğimize yapılmıştır. Demokratik yaşamımıza, özgür düşünceye kurşun sıkılmıştır. Bu alçakça saldırı, Türkiyemize yapılmıştır. Acı haberin ardından Bakanlar Kurulu toplantımızı yarıda bıraktık. Cinayetin en kısa sürede aydınlanması için elimizden geleni yapacağız.

Milletimizin başı sağolsun. Özellikle basın mensupları sağ duyuya davet ediyorum. Cenazenin ne zaman kalkacağını bilmiyoruz. Bir art niyet söz konusu değil. Programıma göre hareket edeceğim. İki bakan arkadaşım bu konuda görevli. Cenaze ne zaman olursa olsun onlar katılacaktır. Tüm güvenlik güçlerimiz çalışıyor. Çalışmalardan sonra güvenlik güçleri kararını verecektir. Taksimde iki kişi gözaltına alındı ama bunlar zanlıdır, kesinleşmeden konuşmak yanlış olur. Emniyet, Dink'ten koruma talebi gelmediğini bize bildirdi. İçişleri Bakanlığımız kendilerine ulaşan bilgileri medyamız aracılığıyla halkımıza ulaştıracaktır."


TÜRKiYE VE DÜNYA HAiN SALDIRIYI KINADI

CUMHURBAŞKANI SEZER: Bu utanç verici saldırıyı nefretle kınıyorum. İnsanlık dışı davranışlar, asla amacına ulaşamayacaktır. Ulusumuzu derinden yaralayan bu saldırının faillerinin bir an önce yakalanması, hepimizin öncelikli beklentisidir.

ARINÇ: Saldırı haince, sinsice, kasıtlı olarak ve direkt Türkiye'nin geleceğini, mutluluğunu yok etmeye yönelik. Tüm dünya bir kez daha bilmelidir ki, ülkemizde yaşayan her vatandaşımız etnik kimliğine, dinine, geçmişine bakılmaksızın bu ülkenin sahibidir ayrılmaz bir parçasıdır.

BAYKAL: Utanç verici bir olay. Kim yaptı ve yaptırdıysa Türkiye'ye en büyük zararı vermiştir. Hiçbir inanç, düşünce, yurtseverlik veya milliyetçilik anlayışının bu cinayetle bir ilişkisi olamaz. Türkiye'yi dünyada güç duruma düşürmek isteyenlerin tertibidir. Nefretle kınıyor, bütün milletimize baş sağlığı diliyorum.

ZEKİ SEZER: Ülkemizin birliğine, dirliğine, demokrasiye ve düşünce özgürlüğüne yöneldiğine kuşku olmayan bu hain saldırıyı nefretle kınıyorum. Demokratik bir düzende düşünenlere yaşama hakkını bile çok gören bir zihniyet, ancak insan dışı bir anlayışı temsil eder.

YAZICIOĞLU: Etnik kökeni, inancı, fikirleri ne olursa olsun bir insanın hayatına kastedilmesini ve şiddete başvurulmasını kesinlikle onaylamıyorum. Bir kere daha karanlık odakların Türkiye üzerinde oyunlara başvurduğunu ve yeni senaryoların devreye sokulduğunu tahmin ediyorum.

KARAYALÇIN: Barışa, kardeşliğe ve Türkiye'ye sıkılmış bir kurşundur. Değerli bir aydınımızı yitirdik. Güvenlik yetkililerini en kısa sürede katillerini bulmaya, herkesi soğukkanlı olmaya çağırıyorum. AGOS Dergisi ve Birgün Gazetesi çalışanlarına, ailesine ve tüm yurttaşlarımıza başsağlığı dileklerimizi sunuyorum.

DIŞİŞLERİ: Kamuoyumuzca da yakından tanınan bir sima olan Hırant Dink'in kaybından dolayı ailesine, yakınlarına, Agos gazetesi camiasına, basınımıza ve Türkiye Ermeni Cemaati başta olmak üzere, halkımıza başsağlığı ve müteveffa yazar ve aydına tanrıdan rahmet diliyoruz."

BAKAN AKSU:Bu saldırı, ülkemizdeki huzur güven ve istikrar ortamına yapılan bir saldırıdır. Herkesi sağduyulu olmaya çağırıyorum. Güvenlik kuvvetlerimiz olayla ilgili çalışmalara başlamışlardır. Fail ya da failler en kısa zamanda yakalanıp adalete teslim edilecektir.

GAZETECİLER CEMİYETİ: Bu saldırı, Dink'in kişiliğinde bir yanıyla Türkiye Cumhuriyeti'nin demokratik geleceğine, öbür yanıyla da ifade özgürlüğüne yöneliktir. Yetkilileri, Dink'in katil ya da katilleriyle, arkasındaki güçleri en kısa sürede belirleyerek adalete teslim etmeye çağırıyoruz.

İTO: Hırant Dink'in başına isabet eden kurşunlar, sadece onun bedenine değil, doğrudan doğruya Türkiye'ye, Türk milletine sıkılmıştır. Saldırıyı bir kez daha lanetliyor, tüm Türkiye'ye başsağlığı diliyoruz.

ALMANYA:Türkiye'de basın ve fikir özgürlüğü için cesurca mücadele edenlerden biriydi. Şiddetle kınıyor ve Türk makamlarının katili bulacaklarına inanıyoruz.

FRANSA:Ermeni konusundaki açıklamaları yüzünden yargılanan Dink'e yönelik korkakça saldırıyı en şiddetli biçimde kınıyoruz.

OLLI REHN: Bu vahşi cinayetten şok oldum. Mahkumiyetine rağmen, fikirlerini savunan ve açık tartışmaya katkı sağlayan saygın bir aydındı.

ABD: İğrenç saldırının failinin adalet önüne çıkarılacağı ümidimizi ifade ederiz...

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious