Bu laboratuvar, ayakkabının pasaportunu verecek

Bu laboratuvar, ayakkabının pasaportunu verecek.57837
  • Giriş : 09.05.2008 / 18:33:00

Türkiye Ayakkabı Sektörü Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı, KOSGEB ve Milli Eğitim Bakanlığının ortak projesi olan Ayakkabıcılık Araştırma Geliştirme ve Eğitim Merkezi Akredite Kalite Kontrol Laboratuvarı, düzenlenen törenle açıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan tarafından TASEV Ayakkabıcılık Eğitim Kampüsünde açılan laboratuvar, ihraç ve ithal edilen ayakkabılara, uluslararası alanda akredite olan testleri yapacak.

Bakan Çağlayan, törende yaptığı konuşmada, Türkiye'de yapılan ihracatın yüzde 90'ının sanayi mamullerinden oluştuğunu, bunun da yüzde 30-35'inin ileri teknoloji ürünü olduğunu, bugün Türkiye'nin kalite ve akredite kelimelerini öğrendiğini söyledi.

Türkiye'nin 24 saniyede bir aracın üretildiği bir ülke haline geldiğini ifade eden Çağlayan, Türkiye'nin 2023'teki 500 milyar dolarlık ihracat hedefini de bu rakamın çok daha ötesinde sağlayacağını kaydetti.

Zafer Çağlayan, bugün açılışını yaptıkları laboratuvarın, ayakkabının bir yerde pasaport şubesi gibi çalışacağını ifade etti.

Konuşmasında KOBİ'lere sağlanan desteklere de değinen Çağlayan, KOSGEB'i yeniden yapılandırdıklarını, KOSGEB'in direkt KOBİ'lere hizmet vereceğini ve onlara balık tutmayı öğreteceğini belirtti.

-''AYAKKABININ PASAPORTUNU VERECEK''-

TASEV Başkanı Yalçın Egemen de konuşmasında, Çin ve Uzak Doğu ürünlerinin yarattığı "haksız rekabetin" son yıllarda üreticileri sıkıntıya soktuğunu ancak, yıldırmadığını söyledi.

Türk ayakkabı sektörünün 2,5 milyar dolarlık iç ve dış ticaret hacmine sahip olduğuna ve 300 bin kişiye istihdam sağladığına dikkat çeken Egemen, "Dünya pazarlarında rekabet edebilmek için sektörün sanayileşmesi gerekmektedir" dedi.

Açılışını yaptıkları laboratuvarın Ayakkabıcılık Eğitim Enstitüsü Projesi çerçevesinde kurulduğunu ifade eden Egemen, "Laboratuvarın kuruluş amacı ayakkabı ve ayakkabı yan sanayinde faaliyet veren firmaların üretim sırasında kullandıkları ürünlerin kalite kontrollerinin yapılması ve özellikle hem ihracat hem de ithalat yapan firmaların ürünlerinin uluslararası standartlara uygunluğunun tespit edilmesidir. Böylelikle tüketicinin korunması açısından ithal edilen ürünlerin kalitesi kontrol edilmiş, ihraç ürünlerinin de uluslararası standartlara uygunluğu tespit edilmiş olacak ve verilecek raporlarla ihracatı kolaylaştırılmış olacaktır. Bir anlamda bu laboratuvar, ülkeye giren ve çıkan ayakkabının pasaportunu verecek" dedi.

-LABORATUVARDA 71 TEST YAPILIYOR-

Verilen bilgiye göre, AYARGEM bünyesinde kurulan ve 9 testi Türk Akreditasyon Kurumu tarafından akredite olan laboratuvarda, 2008 sonuna kadar 40 test daha akredite olacak.

Bitmiş ayakkabı ve ayakkabıyı oluşturan malzemelerin deri, kösele, sentetik taban ve taban malzemelerinin, ökçe ve ökçe malzemelerinin fiziksel ve kimyasal testlerinin yapılıp standartlara uygunluğunun tespit edildiği laboratuvarda, üç kimya mühendisi hizmet verecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious