Bu madde, okullarda türbanla eğitimin önünü açacak

Bu madde, okullarda türbanla eğitimin önünü açacak.17598
  • Giriş : 24.08.2007 / 22:01:00

Yeni Anayasa taslağına “kimse kılık-kıyafet nedeniyle eğitim ve öğrenim hakkından alıkonulamaz” maddesi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

AKP’nin hazırlıklarını sürdürdüğü yeni Anayasa taslağında “Kimse kılık-kıyafeti nedeniyle eğitim ve öğrenim hakkından alıkonulamaz” maddesi getiriliyor ve bu madde ile okullarda başörtüsü serbest hale getiriliyor.

YÜKSEKÖĞRETİM İFADESİ YOK

Üstelik maddede ’’Yükseköğretim’’ ibaresi bulunmadığı için ilkokuldan üniversiteye kadar kız öğrencilere türban yasağı kaldırılıyor. Prof. Dr. Ergun Özbudun başkanlığında yazılmaya başlanan sivil Anayasa taslağında türban da yer aldı.

Taslak, AKP’li Anayasa taslağı Komisyon üyeleri Dengir Mir Mehmet Fırat, Nimet Çubukçu, Burhan Kuzu, Zafer Üskül, Ertuğrul Günay, Ahmet İyimaya, Hayati Yazıcı, Sadullah Ergin, Bekir Bozdağ ve Cemil Çiçek’e verildi. Anayasa taslağında eğitimle ilgili de önemli bir değişikliğe gidiliyor. Böylece Anayasa Mahkemesi ve Danıştay kararı ile yasaklanan okullardaki kılık kıyafet düzeni de ilk defa Anayasa’ya girmiş olacak.

Anayasa taslağında kılık kıyafetle ilgili iki madde sunuldu. Maddelerden biri “Kimse eğitim ve öğrenim hakkından kılık kıyafeti nedeniyle alıkonulamaz, yoksun bırakılamaz” şeklinde. Alternatif olarak konulan diğer maddede ise “Eğitim öğrenim kurumlarında kılık kıyafet serbesttir” ifadesi yer aldı. Komisyon üyeleri hangi maddenin taslakta yer alması gerektiğine karar verecek. Böylece yeni Anayasa ile okullarda türban takılmasının da önü açılmış olacak.

28 Şubat kararlarından sonra uygulanmaya başlayan türban yasağını AİHM “hak ihlali” olarak değerlendirmemişti. Türban olaylarının simge davalarından Leyla Şahin’in AİHM’e yaptığı başvuruda, yüksek mahkeme “Üniversitelerde türban yasağı insan haklarına aykırı değildir” kararı almıştı.

AİHM, türban yasağının Türkiye’de gereklilik olduğuna işaret etmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious