Bu mağaza da para geçmiyor

  • Giriş : 23.04.2006 / 00:00:00

Paranın geçmediği mağazada kimsesiz çocuklar gönüllerince alışveriş yapıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İstanbul'da bir mağaza sadece çocuklara hizmet veriyor. Büsküvi, çikolata, dondurma, şeker, sakız,meyve suyu, süt, meyveli yoğurt, cips, kraker, top, oyuncak bebek, oyuncak araba ve daha bir çok güzel ürünün bulunduğu bu mağazada para geçmiyor. Alışveriş yapmak için ise para yerine bir iyilik yapmak yeterli.
İstanbul Bahçelievler 0-6 Çocuk Yuvası'nda bakımı gerçekleştirilen 350 çocuğun son günlerde keyfi yerinde. Hayatlarında henüz alışveriş kavramı ile karşılaşmamış olan çocuklar artık sepetlerini alarak raflarda bulunan birbirinden lezzetli yiyecekleri ya da hayallerini süsleyen oyuncakları alabilecek. Hem de tek kuruş ödemeden. Zaten parası olmayan çocuklar, alışveriş keyfini yapacakları iyilikler karşılığında yaşayacak. Eğitim saatlerinde soruları doğru yanıtlayan, arkadaşına iyi davranan, kötü söz söylemekten kaçınan, başkalarına yardım eden çocuklar "Aferin"in yanında tatlı bir ödüle de kavuşacak. Öğretmenin verdiği "Akıllı Çocuk" kartını alan minikler doğruca Uyum Mağaza'sına giderek alışveriş yapabilecek. Mağazaya gelen minik müşteri alışveriş arabasını alarak içeride dolaşarak raflarda bulunan türlü türlü ürünlerden alabilecek. Büsküviler, çikolatalar, dondurmalar, şekerler, sakızlar, meyve suları, sütler, meyveli yoğurtlar, cipsler, krakerler, oyuncak bebek, oyuncak araba ve toplar... Çocuklar istedikleri ürünü aldıktan sonra elindeki Akıllı Çocuk kartını kasiyere verecek. Kasiyerin alınan ürünü bilgisayara kaydetmesinin ardından alışveriş tamamlanacak.

Uygulama ilk defa Bahçelievler Çocuk Esirgeme Müdürlüğü ile Uyum Marketler Zinciri ortaklığıyla hayata geçirildi. Çocuk Esirgeme Kurumu'nun bir odası mağazaya dönüştürüldü. Tüm masrafları ve mağazanın içerisinin donatılmasını Uyum Market sağladı. Yapılan alışverişler sonrası boşalan rafları da yine Uyum Marketin yardımsever sahipleri dolduracak. Ayrıca çocukları ziyarete gelen vatandaşların getirdiği hediyeler de doğrudan çocuklara verilmeden mağazaya konulacak. Böylece çocuklara aynı anda çok miktarda çikolata, bisküvi gibi yiyeceklerin verilerek rahatsızlanmaları engellenecek.

Mağaza fikrini yurda 6 ay önce müdür olarak atanan Emel Alanyalıoğlu ortaya attı. Bahçelievler Çocuk Esirgeme Kurumu Müdürü Emel Alanyalıoğlu, "Çocuklarımızın güzel alışkanlıklar kazanması için bu uygulamayı başlattık. Çocukların eğitim saatleri içerisinde güzel davranışlarda bulunmasını sağlamak için ödül olarak kullanıyoruz. Güzel bir davranışta bulunan, sorulan soruya doğru cevap veren, arkadaşlarına iyi şekilde davranan tüm çocuklara Akıllı Çocuk kartı veriyoruz. Bu kartı alan çocuk mağazadan istediği ürünü alabiliyor." şeklinde konuştu.

Kendilerini ziyarete gelen insanlara çocukların "Bize ne getirdiniz?" ya da "Neden birşey getirmediniz?" şeklinde soru sormalarının önüne geçmek istediklerini anlatan Alanyalıoğlu, "Bu mağazada çocuklar mutlu bir şekilde alışveriş yapabiliyor. En çok dondurma, çikolota, yumurtalı çikolataları tercih ediyorlar. Reklamlarda ne görürlerse onu istiyorlar. Reklamda ne görürlerse onlar da burada var." dedi.

Uyum Market Halkla İlişkiler Yöneticisi Sibel Baygın ise Çocuk Esirgeme Kurumu Müdürü Emel Alanyalıoğlu'nun market teklifine çok olumlu baktıklarını kaydetti. Baygın, "Zaten sürekli yardımlarda bulunuyorduk. Bu mağazayla yardımları düzenli hale getirmiş olduk. Zorunluluk arzetmiyor tamamen gönüllülük esasına göre hareket ediyoruz. Diğer kurumlara da örnek teşkil etmesini umuyoruz." şeklinde konuştu.

Çocuk mağazasının ardından yurtta yeni bir proje de Çocuk Giyim Mağazası. Bu fikir de müdür Alanyalıoğlu'nun projesi. Bu projenin de yakın bir zamanda hayata geçirilmesinin planlandığı öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious