Bu markette para değil vicdan geçiyor

Bu markette para değil vicdan geçiyor .12467
  • Giriş : 01.10.2007 / 08:29:00

İskenderun Kaymakamlığı'nın yoksullar için kurduğu markette, gelir durumu sorulmadan herkes istediği ürünü ücretsiz alabiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ancak, markete gelenlerin önce vicdanlarının sesini dinlemeleri isteniyor.

İskenderun Kaymakamlığı, sosyal devlet olma ilkesinden hareketle kurduğu ve adına "Sosyal Market" adını verdiği mağazada, binlerce kişinin hayalini gerçeğe dönüştürdü. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla kentin en işlek yerinde 2 yıldır faaliyet gösteren markette, gelinlikten çöp torbasına kadar her türlü ihtiyaç malzemesi var. Büyük bölümü hiç kullanılmamış eşyaların bulunduğu markette, hayırsever vatandaşların getirdiği kullanılmış giysiler, oyuncaklar ve çeşitli ürünler de bulunuyor.

SORU SORMAK YOK

Yardıma muhtaçlarla hayır yapmak isteyenler arasında bir köprü oluşturan mağazaya gelen yoksullar, para ödemeden ihtiyaçları olan her ürünü alıp gidiyorlar. Mağazanın bir özelliği, gelenlerden gelir durumlarını gösteren belge istenmemesi. Gelir durumu sorulmaksızın mağazaya gelen herkes istediği her şeyi alabiliyor. İskenderun Kaymakamı Cengiz Horozoğlu markete gelenlere "zengin misin, yoksul musun" diye sormadıklarını belirterek, "Bu market yoksullar için, ancak buradan faydalananların önce vicdanının sesini dinlemesi gerekir. Eğer bir kişinin ihtiyacı yok ve bu markete gelip yoksulu sevindirecek eşyaları alıyorsa vicdanının rahat edeceğini düşünemiyoruz" diyor.

SADECE GELİNLİK İADE

Ayakkabı, çanta, oyuncak, battaniye, çöp torbası, yatak örtüsü, çeyizlik eşya, çeşitli elektronik cihazlar ile giyim eşyalarının bulunduğu markette gelinlik ve damatlıklar da yer alıyor. Ancak, sınırlı sayıda olması nedeniyle bunların kullanıldıktan sonra iade edilmesi isteniyor. Market yöneticileri, kullanılan gelinlik ve damatlıkları temizletip yeniden markete astıklarını belirterek, "Bugüne kadar bunları götürüp de tekrar getirmeyen olmadı. Bu da marketimizden faydalananların vicdanlarının sesini dinlediklerini gösteriyor.'' dedi.

SLOGANLARLA ÇAĞRI

Marketin duvarlarına asılan duyurularda, "Kullanmadığınız battaniye, soğuk kış günlerinde soğuktan titreyen bir yavruyu ısıtabilir. Çocuğunuzun oynayıp attığı oyuncak, yoksul bir çocuğun hayalini gerçekleştirebilir. Yoksula kucak açılan bu markete sizin de katkınız olsun" sloganıyla yardım isteniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious