Bu mektup Genelkurmay Başkanlığı'nın sitesine konuldu

Bu mektup Genelkurmay Başkanlığı'nın sitesine konuldu.18958
  • Giriş : 10.01.2008 / 01:28:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 04:22:26

İlköğretim öğrencisinin, Büyükanıt'a gönderdiği mektup Genelkurmay'ın resmi internet sitesinde yayınlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bursa'da bir ilköğretim okulu 3.sınıf öğrencisinin, 21 Ekim 2007'deki Hakkari Dağlıca'da 12 askerin şehit edilmesinin ardından rüyalarına giren boynu bükük şehit anaları için düzenlediği yardım kampanyasıyla ilgili bilgi vermek amaçlı Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'a gönderdiği mektup Genelkurmay'ın resmi internet sitesinde yayınlandı.

Şehit haberlerinin ardından çok üzüldüğünü, 'aynı acı haberleri görürüm' diye televizyon izlemeye korktuğunu söyleyen ilköğretim 3. sınıf öğrencisi 9 yaşındaki İbrahim Talha Algan; "Onlar bizim için canlarını verdiler. Haberlerden sonra rüyalarıma giriyorlardı. Şehit haberlerinin ardından kumbaramdaki paraları bağışlayarak öğretmenim ve okul müdürümden de izin alarak 'Şehitler Ölmez' adında bir yardım kampanyası başlattım." dedi.

Bursa Yıldırım Belediyesi İlköğretim Okulu 3/A öğrencisi İbrahim Talha Algan, 21 Ekim Dağlıca baskınında terör örgütü tarafIndan şehit edilen 12 askerin haberini duyunca 'onlar için ne yapabilirim?' diye düşünmeye başladı.

Bir müddet sonra evdeki kumbarasındaki parayı bağışlayarak şehit anne ve babaları için 'Şehitler Ölmez' adında bir yardım kampanyası başlattı.

Kampanyaya İbrahim'in sınıf arkadaşları da destek verince kampanya okul geneline yayıldı. Kısa sürede sadece harçlıklardan 384 YTL toplayan ibrahim Talha Algan, parayı Mehmetçik Vakfı hesabına yatırdı.

Ardından duygularını satırlara döktü. Yazdığı duygu yüklü mektubu Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'a gönderdi.

Kendisi minik, yüreği dev olan İbrahim'e Genelkurmay, büyük bir sürpriz yaparak yazdığı mektubu dün akşam saatlerinde resmi internet sitesine koydu.

Yazdığı mektubunda, "Türk milleti olarak hepimizi yasa boğan askerlerimizin şehit edilmesi olayı beni de çok üzdü. Ağlayan anaların feryatları ve yetim kalan çocukların boynu bükük halleri rüyalarıma girer oldu. Tekrar aynı acı olayları 'görürüm' diye televizyon açmaya korkuyorum. Hep düşündüm, 'ne yapabilirim' diye. Sonra aklıma bir fikir geldi. Önce sınıf öğretmenim, sonra da okul müdürümüzden izin alarak 'Şehitler Ölmez' adı altında yardım kampanyası düzenledim. Okul arkadaşlarımın katkılarıyla toplamış olduğumuz paraları Mehmetçik Vakfı hesaplarına yatırdım. Bu kampanyayı düzenleme amacım şehitlerimizin geride kalan ailelerinacılarına ortak olabilmekti. İnşaallah böyle acıları Türk milleti olarak bir daha yaşamayız. Saygı ve selamlarımla ellerinizden öperim." ifadelerine yer veren Algan, mektubuna şu satırları da eklemeyi ihmal etmedi; "Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır; Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır".

POLİS BABA GURUR DUYUYOR

Mektubunun Genelkurmay'ın resmi internet sitesinde yayınlanmasının kendisine büyük onur verdiğini söyleyen İbrahim Talha Algan; "Onlar bizim için canlarını verdiler. Boynubükük kalan şehit analarını unutamazdık. Kumbaramdaki ve kardeşimin kumbarasındaki paraları bağışlayarak bir kampanya yaptık ve arkadaşlarım destek verdi. Allah bir daha milletimize aynı acıları yaşatmasın" dedi.

15 yıllık polis memuru baba Ayhan Algan ise; "Hakkari saldırısından sonra Talha haber izlemez oldu. Boynu bükük şehit analarının halini rüyalarında görmeye başladı. Ve bir gün kumbarasındaki paraları alarak 'Baba kampanya yapacağım' dedi. Böyle bir şeyden ancak memnuniyet duyacağımızı dile getirdik ve İbrahim Talha kampanyayıyı başlattı." diye konuştu. Henüz 9 yaşında olmasına rağmen oğluyla gurur duyduğunu belirten anne Fatma Algan ise "Onunla gurur duyuyorum. Şehitlerimiz elbette bizler için canlarını esirgemeden verdi. İbrahim'in bu davranışı bizleri çok duygulandırdı." dedi.

İbrahim Talha Algan'ın sınıf öğretmeni İlhami Balku ise "Bir öğrenciden böyle bir talep gelmesi bizleri derin düşüncelere itti." diye konuştu.

Yıldırım Belediyesi İlköğretim Okulu Müdürü Arif Savaş, "Şehit haberlerinden bir gün sonra duygularımı dile getirmiştim. Öğrencilerimden böyle bir kampanya gelmesi bizleri mesut etmiştir" dedi.

İbrahim Talha Algan'ın mektubu, Genelkurmay'ın internet sitesinin açılış sayfasında 'Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'a anlamlı mektup' başlığı adı altında yayınlanıyor.

Öte yandan İbrahim Talha Algan'a kampanya konusunda destek veren sınıf arkadaşları Rümeysa Güler, İlker Kızılkale ve Ufuk Yıldırım da, millet olarak terörist saldırılara karşı birlik olunması gerektiğini dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious