Bu meydanı Türk kızları ışıklandıracak

  • Giriş : 20.12.2006 / 00:00:00

Avrupa Meydanı olarak bilinen Brüksel’deki Schuman Meydanı’nı 6 ay boyunca iki Türk kız kardeş "nurlandıracak".

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

1 Ocak’ta Avrupa Birliği (AB) dönem başkanı olacak Almanya’nın 6 aylık başkanlığı boyunca Sibel ve Anny Öztürk kardeşlerin projesi Schuman Meydanı’nın ışıklandıracak.

Öztürk kardeşlerin çağdaş sanat eseri 17 Ocak’ta Schuman Meydanı’nda sergilenmeye başlayacak ve 6 ay boyunca meydanda kalacak. Frankfurt’taki Stadel Okulu talebeleri olan Öztürk kardeşlerin eseri, gürültüyü ışık ve renklendirerek Schuman Meydanı’nda bir "ışık halesi" üretecek. Işık çemberi mikrofonlar aracılığıyla gürültüye tepki verecek, yayalar da ışıklara şekil verebilecek.

Goethe’nin ölürken söylediği meşhur "daha fazla ışık" sözünü kendilerine rehber edinen Öztürk kardeşlerin eserlerinin ismi de "daha fazla nur".

1970’lerde Türkiye’den Almanya’ya göçeden gazeteci bir ana-babanın çocukları olan Öztürk kardeşler, kendilerini ne Türk ne de Alman hissettiklerini, sadece Avrupalı olarak gördüklerini ifade ediyor. Her türlü sınıflandırmaya karşı olduklarını belirten kızkardeşler, eserlerinin de Avrupa’nın zor konularına biraz "ışık" tutmasını umduklarını belirtiyor.

Almanya iki kız kardeşi dönem başkanlığı için yayınladığı bültende tanıttı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious