Bu namussuzluğun kendisidir

  • Giriş : 25.05.2006 / 00:00:00

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, bir televizyon kanalında, ”Başörtülüler Arabistan’a gitsin” sözünün çarpıtıldığını iddia ederek, bunun namussuzluğun kendisi olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Esnaf sarayı girişinde Alperen Ocakları’na mensup bir grup genç tarafından, ”Başörtüsüne uzanan eller kırılsın” sloganıyla protesto edilen Demirel, polisin aldığı sıkı güvenlik tedbirleriyle yumurta atılmaktan korundu. ”Meşhur konu” dediği başörtüsü konusunda da görüşlerini açıklayan Süleyman Demirel, ”12 sene başbakanlık, 7 sene cumhurbaşkanlığı yaptım. Kimseye başını aç dedim mi¿ Benim de anamın başı bağlı ama yaşmakla. Siyasi simgesi yok. Benim anam, başı bağlı olunca ben Müslümanım, sen Müslüman değilsin demiyor.” dedi.

Türban meselesinin başın bağlı olması demek olmadığını ileri süren Demirel, ”Üniversiteye giden kızlar, başını türban denilen şeyle bağlıyor. Üniversite yönetimi diyor ki bu siyasi simgedir, bir inanç meselesi değildir. Bunu yaptığınız zaman ben Müslümanım, sen değilsin diyorsun. O zaman o da ben laikim, çağdaşım, sen yobazsın diyor. Bu tartışma okumazmazlığa götürür.” şeklinde konuştu.

Eski Diyanet İşleri başkanlarından Tayyar Altıkulaç’ın kızının ”Okuyayayım mı, başımı mı bağlıyayım¿” diye sorduğunu Altıkulaç’ın ise ”Oku kızım.” dediğini iddia eden Demirel, şimdiki Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu’nun da öyle cevap verdiğini öne sürdü.

Üniversitenin türban takmayı kaldırdığını söyleyen Demirel, Anayasa Mahkemesi ve Danıştay’tan sonra Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin de sadece Türkiye için değil, Avrupa için de yasaklama kararı verdiğini iddia etti. Demirel, Fransa’da da başörtülü olarak okula gidilemediğini öne sürdü. Türban meselesini kimsenin halledemeyeceğini iddia eden Demirel, ”Ben diyorum ki bu meseleyi kimse halledemez. Anayasa Mahkemesi, Danıştay ve üniversite kararlarını dinlemiyorum diyen siyasetçi olamaz. Bunu halledebilirim diyenler varsa halletsin.” diye konuştu.

Bir televizyon programında söylediği sözlerin çarpıtıldığını vurgulayan Demirel, ”Soruyor gazeteci, okumak isteyen nereye gitsin diye. Nerede okuyabilirse oraya gitsin. Avusturya’da okuyorsa oraya, Arabistan’da okuyabiliyorsa Arabistan’a gitsin. Bunun yarısını al, başı örtülüler Arabistan’a gitsin cümlesini yaz. Bu namussuzluğun kendisidir.” şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious