Bu ne sevgi ah!

  • Giriş : 03.07.2006 / 00:00:00

Kenelerin ısırdığı her 10 kişiden 4’ü Çorumlu çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

150 kene vakasının yüzde 42’sini oluşturan 63 olayın Çorum’da meydana geldiği bildirildi.

Sadece bu yıl 16 kişinin ölümüne neden olan katil keneler, Çorum’un başına musallat oldu. Son 3 yılda 4 kişinin ölümüne olan keneler, Çorumluların korkulu rüyası oldu. Her gün ortalama 30 kişi kene ve böcek ısırması şikayetiyle hastanelere başvuruyor. Nisan ayından itibaren Çorum genelinde 63 kişi keneler tarafından ısırıldı. 63 kişiden 36’sı sağlığına kavuştu. 4 kişi de hayatını kaybetti. 63 vakadan 14’ü Ankara Numune Hastanesi’ne sevk edilirken, 6 hasta ise Çorum Devlet Hastanesi İntaniye Servisi’nde gözetim altında tutuluyor.

Kene tehdidinin bir aydır gündemden düşmediği Çorum’da, İl Sağlık Müdürü Fikret Purtul ve Müdür Yardımcısı Ali Yılmaz tarafından İl Genel Meclisi üyelerine keneler ve KKKA hastalığı hakkında bilgi verildi. Kenelerin en son önceki gün Sungurlu’nun Küçük İncesu köyünde bir kişinin ölümüne sebep olduğunu anlatan Fikret Purtul, hastalıkla savaşmanın en başarılı yolunun eğitim ve bilinçlenmek olduğunu belirtti. Sağlık teşkilatındaki tüm personele hastalık hakkında eğitim verildiğini açıklayan Purtul, vatandaşlara yönelik seminerlerin devam ettiğini ve şimdiye kadar 30 bin broşür ve el ilanı dağıttıklarını dile getirdi.

İl Sağlık Müdür Yardımcısı Ali Yılmaz ise KKKA hastalığı ve keneler hakkında İl Genel Meclisi üyelerine slayt eşliğinde bilgi verdi. Hastalığın bulaşması, belirtileri ve korunma yollarını anlatan Ali Yılmaz, bu yıl Türkiye genelinde kene ısırması sonucu 16 kişinin öldüğünü kaydetti. Yılmaz, "Keneler 2006 yılında 16 can daha aldı. Bu 16 kişiden 4’ü Çorum’dan. Diğer yandan bu yılki 150 vakanın 63’ü ise Çorum’dan. Yani Türkiye’deki kene olaylarının yüzde 42’si Çorum’da yaşandı. Halkımız basit önlemler alarak bu tehlikeli hastalıktan korunabilir" dedi

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious