Bu nine çocuklarına göre 120 yaşında

Bu nine çocuklarına göre 120 yaşında.14702
  • Giriş : 27.02.2009 / 01:18:00

Kimliğine göre 105, çocuklarına göre 120 yaşında. Gazze’nin en yaşlısı. Bütün hayatını burada geçirmiş.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

150'den fazla toruna sahip Mahdıyye Nine'nin kocası İbrahim Türk, Urfa asıllı bir aileye mensup.Adı, Mahdıyye Türk. Kimliğine göre 105, çocuklarına göre 120 yaşında. Gazze'nin en yaşlı insanı Mahdıyye Nine bütün hayatını burada geçirmiş. Mahdıyye Nine'nin kocası İbrahim Türk, Urfa asıllı bir aileye mensup. Büyük büyük dedesi Çavuş Muhammed Ali, Osmanlı ordusunda görev yaparken bölgeye gelmiş. Ordudan ayrılıp ticarete başlayan Muhammed Ali, Refah'ın Mısır'a bağlı kısmına yerleşmiş. Muhammed Ali'nin neslinden gelenler, bugün Türk soyadıyla biliniyorlar.

Gazze'nin Darec semtinde yaşayan ailenin en yaşlı üyesi 120 yaşındaki Mahdıyye Türk. 3 katlı büyük evde Türk ailesinin erkek kardeşleri bir arada yaşıyor. Ailenin reisi 87 yaşındaki Halil Türk. Bu evin Darec'deki diğer evlerden çok da farkı yok. Halı hatta kilim dahi olmayan taş zemin. Oturmak için plastikten, tahtadan hepsi farklı çeşit sandalyeler ve içeride koşuşturan küçük çocuklar. Misafirperverlik ise alıştığımız gibi. Zaten fakir ve sade bir hayat süren Gazzeliler ellerindeki kısıtlı imkânı da misafirleriyle paylaşıyor.

Ataları bugün İsrail sınırlarında kalan Safad'dan Gazze'ye göç eden Mahdıyye Nine'nin 8 çocuğu, 50'den fazla torunu, 150'den fazla da torununun çocuğu var. Daha önce Türkiye'den ziyaretine gelen hiç olmamış. Günlerini yatağında namaz kılarak ve ziyaretine gelenlerle konuşarak geçiriyor. 5 kardeşi vefat eden Halil Türk, sürekli annesinin yanında. Mahdıyye Nine Kur'an okumasını bilmediği için yanındakilerin Kur'an okuması onu çok sevindiriyor. Etrafındakilere, onu memnun edenlere bazen dakikalarca süren hayır duaları ediyor. Kalabalık evdeki onlarca küçük çocuk da zaman zaman oyun oynamak için onun odasını kullanıyor.

Mahdıyye Nine gençliğinde silah ve altın ticareti yapan kocasına yardım etmiş. Eşi İbrahim Türk'ün genç yaşta ölümünden sonra da işlerin başına geçmiş. Yaşından dolayı hafızası zayıflayan ve işitme güçlüğü çeken Mahdıyye Nine'nin sağlık durumu genel olarak iyi. Süt, peynir ve sebze yemeklerini tercih eden Mahdıyye Nine, et yemeklerini sevmiyor. Kahvaltıda ise ilk tercihi zater (kekik). İlerleyen yaşına rağmen günde 5 bardak çay ve üç bardak da mırra içiyor.

Mahdıyye Nine 4 yıl önce en çok istediği şeylerden birine kavuşup hacca gitti. Yürümekte güçlük çeken Mahdıyye Nine'ye bu kutsal yolculukta yeğeni Abdulhay yardımcı olmuş. Abdulhay tavaf ve say sırasında teyzesinin oturduğu tekerlekli sandalyeyi kullanarak onun hac farizasını tamamlamasına yardım etmiş. Mahdıyye Nine Kabe'yi ve Mescid-i Nebevi'yi unutamıyor. Oraların adı anılınca gözleri derinlere dalıyor.

Mahdıyye Nine'nin 50 yılı aşkın İsrail saldırıları arasında unutamadığı olay ise kolunun kırılması. İlk intifada sırasında İsrail askerleriyle savaşan direnişçilerden biri saklanmak için gizlice Türk ailesinin evine girmiş. İsrail askerleri, hiç bir şey bilmeyen, 100 yaşını geçmiş Mahdıyye Nine'yi direnişçilerin yerini söylemediği için darp etmişler. Yaşlı kadının bileğinden kırılan kolu hâlâ bazen acıyor. Mahdıyye Nine yanında İsrail sözü geçince hatırladığı birkaç Türkçe sözcüğü kullanarak “Allah bin belalarını versin!” diyor. Etrafındakiler onun ne dediğini anlamadığı için tercüme etmek de bize düşüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*