'Bu o ülkenin bütün sorumlularının görevidir'

  • Giriş : 02.05.2006 / 00:00:00

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Irak'ta herhangi bir terör örgütüne yataklık yapılmamasının önemli olduğunu kaydederek, "Bu o ülkenin bütün sorumlularının görevidir" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İkili daha sonra basın açıklaması yaptı. İran'ın nükleer faaliyetleri konusundaki bir soru üzerine Gül, Nükleer Silahların Engellenmesi Anlaşması'na (NPT) üye olan ülkelerin nükleer çalışmalarında tam bir şeffaflık göstermekle sorumlu olduğunu hatırlatarak İran'ın da böyle bir sorumluluğu olduğunu vurguladı. Uluslararası Atom Enerjisi Başkanı Muhammed El Baradei'nin İran nükleer programı ile ilgili sorunları olduğunu söylediğini anımsatan Gül, "Bu konuda İran dikkatli olmalı. Bölgemizde kitle imha silahları istemiyoruz. Barışçıl nükleer enerjiye evet ama diğer konulara hayır. Bu konularda şeffaf olunması lazım" dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice aracılığı ile Barzani'ye PKK mesajı iletildiği yönündeki haberlerin hatırlatılması üzeriune Gül, "Önce onu ABD Dışişleri Bakanına sormanız lazım" şeklinde konuştu. Gül, "PKK konusunda Irak'ın herhangi bir terör örgütüne yataklık etmemesi önemli. Bu o ülkenin bütün sorumlularının görevidir" dedi.

Bahreyn Dışişleri Bakanı Şeyh Halid bin Ahmed Bin Muhammed El Halife Kıbrıs'a uygulanan ambargoların sorulması üzerine "Daha önce Annan Planı'nı destekledik. Şimdi Türkiye'nin eylem planını destekliyoruz. Kıbrıslı Türklere yönelik her türlü ambargonun kaldırılmasını istiyoruz ve bunun gerçekleşmesi için gerekli çabayı göstereceğiz" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious