Bu ordunun yüzde 60'ı henüz çocuk!

Bu ordunun yüzde 60'ı henüz çocuk!.17006
  • Giriş : 06.11.2008 / 23:18:00

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin doğusundaki Kuzey Kivu'da son haftalarda zorla askere alınan çocuk sayısında "patlama" olduğu bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Save The Children adlı yardım kuruluşunun DKC'nin doğu bölgesi sözcüsü Ishbel Matheson yayımladığı bildiride, "Son şiddet dalgası başladığından beri askere alınan çocuk sayısında patlama var, öğrencilere karşı saldırılar kaygı verici bir gelişme" dedi.

Ishbel Matheson bildirisinde, "Bir çocuk bana saldırılardan korktuğu için okula dönmekten çekindiğini söyledi. Bu çocuklar için eğitim, gelecekleri için tek umutları. Okula gidemedikleri zaman bu umutlarını kaybediyorlar" diye konuştu.

Örgüt, 26 ekimde silahlı kişilerin bir okula saldırı düzenlediğini, 12 çocuğun bu saldırıdan kaçmayı başardığını ancak bir çocuğun öldüğünü, 10 ekimdeki başka bir olayda ise silahlı kişilerin yedi çocukla üç öğretmeni kaçırdığını, iki gün süreyle rehin tutulan bu kişilerin daha sonra kaçmayı başardıklarını belirtti. Örgüt, silahlı gruplardan kaçan birçok çocuğa baktıklarını kaydetti.

İsyancı lideri Laurent Nkunda'nın Tutsi direnişçileri ile Ordu arasında geçen hafta 100 bin kişinin yerlerinden olmasına yol açan çatışmaların çıktığı Kuzey Kivu'da çocuklar zorla askere alınmak için kolay hedef durumunda bulunuyor. Çünkü bu 100 bin kişinin yüzde 60 kadarını çocuklar oluşturuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*