Bu otelde kadınlar tatil yapıyor ama erkekler yapamıyor

Bu otelde kadınlar tatil yapıyor ama erkekler yapamıyor.17888
  • Giriş : 25.08.2007 / 19:46:00
  • Güncelleme : 25.08.2007 / 20:03:06

Sayıları 30’a yaklaşan alternatif otelleri, sanılanın aksine muhafazakâr aileler tercih etmiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bu oteller erkeklerden ayrı havuza girmek isteyen kadınların da tercihi.
10 yıla yakın süredir hizmet veren alternatif, oteller müşterilerine sağladıkları imkanlar ve sundukları hizmet kalitesi ile de beğeni topluyor. Bunlar arasında 1. sınıf tatil köyü statüsü ile dikkat çeken tesislerden birisi de Antalya’nın Kumluca ilçesindeki Şah Inn Paradise Otel. 167 bin metrekare alan üzerine kurulu Şah Inn Paradise, bin 400 yatak kapasitesine sahip. Tesiste, 400 metre uzunluğundaki sahilin dışında erkeklere özel açık-kapalı 4 yüzme havuzu bulunuyor. 6 bin metrekare alanda ise bayanlara özel 5 farklı havuz yer alıyor. Otelde ayrıca; bay ve bayanlar için Türk hamamı, güzellik merkezi, fitness center, sauna, çocuk havuzları, lunapark ve spor sahaları bulunuyor. Genel müdürü bayan olan otelin, hanımları mutlu eden farklı bir yönü var. Ailesini tatile çıkaran beyler, bu otelde önce eşlerinin keyif almasını tercih ediyor. Bayanlar kendilerine özel havuzlarda bütün bir yılın yorgunluğunu atmaya çalışırken, çocuklara bakma görevini ise erkekler üstleniyor.

İlk Şah Inn Otel’in 1999 yılında ortaya çıkan ihtiyaç sebebiyle Alanya’nın Konaklı beldesinde açıldığını anlatan otelin Genel Müdürü Ruhat Ülgen, “Turizm 1980’lerin sonlarında gelişmeye başladı. O dönemde Türk aile yapısına uygun tesisler yoktu. Bu ne anlama geliyor? Başı açık olsun ya da olmasın, erkeklerin içinde havuza girmek istemeyen, alkol almayan; ama aynı zamanda tatil yapma ihtiyacı hisseden insanların bir araya gelmesi gerekiyordu. Kendimden biliyorum, benim annem kapalıdır. Biz yazlığa giderdik, annem evde yemek yapardı. Ablalarım, ben ve babam denize girerdik. Burası açıldıktan sonra annemin 65 yaşında ilk defa vücudu su gördü. Aslında bu yönde çok büyük bir açık vardı.” diyor. Halen genel müdür olarak görev yaptığı Şah Inn Grubu’nda 2002 yılında halkla ilişkiler müdürü olarak göreve başladığını anlatan Ruhat Ülgen, “Ağlayarak gelen misafirlerimiz vardı, ‘Allah razı olsun’ diye. Biz şimdiye kadar denizi, havuzu, oteli bilmezdik; sayenizde öğrendik diyenler var.” şeklinde konuşuyor.

Yabancıların da uğrak yeri

Alternatif otellere önyargılardan uzak bakılmasını isteyen Ülgen, 1999 yılında Türkiye’de ‘alternatif turizm’ kavramı yokken yola çıktıklarını belirterek, “Biz burada tatil satıyoruz. Hiç kimse ilanlarımızda farklı şeyler olduğunu iddia edemez. Bir konsept oluşturduk. Bu konseptin özelliği şu: Bayan ve erkek havuzlarımız ayrı ve alkolsüz bir tesisiz, bu kadar. Alternatif turizm çok genel bir ad aslında. Kış turizmi de, inanç turizmi de, sağlık turizmi de birer alternatif turizm. Biz yaptığımız işe genel bir isim bulamadığımız için alternatif turizm dedik. O yüzden de bunun çok iyi algılanabilmesi için her yerde dilimizin döndüğünce anlatmaya çalışıyoruz.” diye konuşuyor.

Kendi müşterileri arasında ilk sırayı İstanbul’dan gelenlerin aldığı bilgisini veren Ruhat Ülgen, bunu sırası ile Ankara, Konya ve Kayseri illerinin takip ettiğini anlatıyor. “Avrupa’da yaşayan gurbetçilerimizin yanı sıra Türk olmayan; ama Müslüman olan yabancılar da bizi tercih ediyor. Bu yıl Ürdünlü, Filistinli misafirlerimiz oldu. Rus Müslüman bayanlar grubu geldi. Malezya’dan gelen var. Müslüman olmuş İngiliz bir aile geldi.” diyen Ülgen, gördükleri ilgi karşısında yurtdışı pazarına yönelik açılımlar planladıklarını ifade ediyor. “Yurtdışında Müslüman olmayan; ama uyuşturucu bağımlısı olan insanlar var. Sağlık örgütü organizasyonları tarafından rehabilitasyon programları dahilinde ülkelerinden farklı yerlerde tatile götürülüyorlar. Onlarla iletişim halindeyiz. Kışın burada, Müslüman olmayan; ama alkol istemeyen, bizim konseptimizi kabul eden misafirlerimizi de ağırlayacağız.” diyen Ülgen, müşterilerinin bilinçli olarak kendilerini tercih ettiğini belirterek, bu nedenle hayal kırıklığı yaşamadıkları görüşünde. Otelde sadece havuz kullanım alanlarında bayan-erkek ayrımı olduğunu ve denizde bir ayrım olmadığını vurgulayan Ülgen, bayanlar havuzunun etrafını branda ile çevirmenin alternatif turizm yapmak anlamına gelmediğinin altını çizmeden de geçemiyor.

Bayanlara pozitif ayrımcılık

Otelde tatil yapan misafirler de hallerinden oldukça memnun. Bayburt’tan gelen doktor Bilgehan Yüzbaşıoğlu, eşi ve bebekleri ile birlikte geçirdikleri tatil günlerini anlatırken tesisin diğer otellerden hiçbir farkının bulunmadığını aktarıyor. Başı açık olmasına rağmen Şah Inn Paradise’ı tercih etmelerinin altında örf ve âdetlere uygunluğun yattğını belirten Şule Yüzbaşıoğlu ise, “Diğer otellerde rahat edemiyoruz. Bir bayan olarak denize ve havuza girmek istiyorum; ama diğer otellerde bu imkanı bulamıyorum. Ben türbanlı değilim; ama hiçbir şekilde bir rahatsızlık duymadım bundan. İnsanların davranışı ve bakış açıları da öyle.” diyor.

Yıllardır Almanya’da yaşayan Mustafa Bilge de tatile ailesi ile birlikte gelenlerden. Türkiye’de alternatif otellerin varlığından rahatsız olunmasına anlam veremediğini söyleyen Bilge, “Diğer otellerde benzer kaliteyi bulabilirdim; ancak bu rahatlığı bulamazdım. Benim eşim denize girme amacıyla gelmedi tatile. Ancak başka otellerde denize girmesini bırakın başörtüsü ile yemekhaneye girmesi bile dikkat çekiyor. Bu rahatsızlığı yaşamamak için tercih ediyoruz.” diyor.

Bayanlara pozitif ayrımcılık yapılıyor

Şah Inn Paradise Otel’in Genel Müdürü Ruhat Ülgen, alternatif oteller arasında görev yapan tek kadın olma özelliği ile dikkat çekiyor. Sektörün genelinde kadın yöneticilerin az olmasına karşın daha avantajlı olduğunu kaydeden Ülgen, erkeklerin tatil yapma konusunda sorunu bulunmadığından hareketle şunları söylüyor: “Bütün erkekler istedikleri yerde tatil yapabilirler. Onun için burada önceliği eşlerine ve çocuklarına veriyorlar. O nedenle bayan kompleksi bizim tesisimizde en önemli yerdir, can damarıdır. Bu nedenle otelde bir kadın yönetici olmasının büyük avantajı var. Biz buraya gelenlere otel hizmeti vermekten öte evlerindeymiş gibi hissettirmek istiyoruz. Benim misafirlerimden ‘Buraya bir bayan eli değdiği belli’ diyenler oluyor.” Eşine karşı ‘kazak’ olmakla öğünen erkeklerin alternatif tatilde eşlerini başlarının tacı yaptığını ifade eden Ruhat Ülgen, “Erkekler üzerine düşen neyse onu yapıyor. Tatilini huzurlu geçirmek adına, eşini rahat bırakıp çocuğuna bakanlar oluyor. Çocuklar için de babaları ile doya doya vakit geçirme imkanı doğuyor.” diyor.

KENAN BAŞ

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious