Bu pazarcının 3 villası, 4 otobüs hattı var!

Bu pazarcının 3 villası, 4 otobüs hattı var!.15178
  • Giriş : 05.01.2009 / 17:15:00
  • Güncelleme : 05.01.2009 / 16:57:31

Kadıköy Salı Pazarı kapandı. 3 bin 200 pazarcı perişan. Pazarcılar Odası Başkanı Hurşit Aydın hakkında ciddi iddialar var. Aydın'ın 2 yıl içinde 3 villa, 4 halk otobüsü hattı aldığı iddia ediliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kadıköy Salı Pazarı'ndan ekmek yiyen 3 bin 200 pazarcının rant kurbanı olduğu ortaya çıktı. Alışveriş merkezi için pazarın kapanmasına göz yuman Pazarcılar Odası Başkanı Hurşit Aydın hakkında şok iddialarda bulunan pazarcılar, Aydın'ın 2 yıl içinde 3 villa, 4 halk otobüsü hattı ve bir nar bahçesi satın aldığını iddia ettiler.

İstanbul'un Kadıköy semtinde 1968 yılında kurulan ve Türkiye'nin en büyük semt pazarlarından olan Salı Pazarı'nın, Hasanpaşa'da inşa edilen yeni yerine taşınması muammaya dönüştü. Salı Pazarı yerine alışveriş merkezi inşa edilecek olmasına tepki gösteren pazarcılar, “Ranta kurban gidiyoruz” diye konuştular.

25 yıldır pazarcılık yaptığını söyleyen Emrah Kızgın isimli pazarcı, pazarcılara yeni yerde gösterilen tezgahların küçük olmasından yakınarak “Ben burada 10 metrelik bir tezgahta mal sergiliyorum. Orada bana veriyor 5 metre. Kurtarmaz ki beni. Niye gideyim” diye konuştu. Belediye ile pazarcılar derneği arasında rant döndüğünü ifade eden Kızgın, “3 yıldır kapandı kapanacak. Dedikodular durmuyor. Her hafta son kez açılacak deniliyor. Bu durum psikolojimizi alt üst etti. Sırf bu dedikodular yüzünden müşteri gelmez oldu. Ne müşteri ne de pazarcılar buranın kalkmasını istemiyorlar” dedi.

3 VİLLA SAHİBİ PAZARCI

14 yıldır pazarcılık yapan Cüneyt Güneşli de, pazarın kapatılacak olmasının hem müşteriler hem de pazarcılar için kötü olacağını belirterek, pazarın rant ilişkilerine kurban edildiğini belirtti. Otobanın kenarına inşa edilen yeni pazara kimsenin gitmeyeceğini anlatan Güneşli, “Yeni yerin dört tarafı yol. Üst geçit bile yok. Merkezden kırsala gideceğiz. Kim gelecek oraya?” diye sordu.

“Burjuva ve rantiyerlere peş keş çekiliyoruz” diyen Güneşli, şöyle konuştu: “Pazarcılar her gün binlerce pazarcıdan 2 milyon topluyor. Günlük geliri trilyonları buluyor. En büyük rant pazarcılar odasında dönüyor. Gören var mı? Anadolu Yasası Pazarcılar Derneği Başkanı Hurşit Aydın iki yıl içinde 3 villa, 4 halk otobüsü, Anamur'da nar bahçesi kurdu. Pazarcılar odası yeni Pazar yerlerini satıyor bir metresini bir milyardan. Bir sürü yeri hayali olarak sattı. Gören var mı. Hayır gören yok. İnanın ki Başbakan pazarcılar odasında dönen rantı duysa koltuğunu bırakır odaya başkan olur.”

CHP İL BAŞKANI DA RANTTAN YARARLANIYOR

14 yıllık pazarcı Ali Özyakışır da, pazarlarda dönen ranttan CHP'nin de istifade ettiğini belirterek, “Bugün Bostancı'da pazarcıların açtığı Pazar yeri CHP il başkanı Gürsel Tekin'e ait. Trilyonları götürüyor Tekin bey, Hurşit beyle” diye konuştu. Özyakışır, “Hurşit bey İstanbul'un kaldırımlarını, caddelerini santim santim hesaplayıp satıyor, trilyonları götürüyor. Ama buna dur diyen yok” şeklinde konuştu. 10 yıldır Salı Pazarı'nda tezgah açtığını kaydeden Abdi Yürür ise, pazarın kalkacak olmasına tepki göstererek “Soruyorum size bizim ne zararımız var. Burada bini kayıtlı, bin 200'ü de kayıtsız toplam 3 bin 200 aile ekmek yiyor. Bu kadar aileyi götürüp alışveriş merkezi rantına kurban ediyorsunuz” dedi. Gösterilen yeni yere müşterilerin gitmeyeceğini ifade eden Yürür, “Dernek geldi malı götürdü” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*