Bu Porsche kimin?

  • Giriş : 01.08.2006 / 00:00:00

Kapıkule Sınır Kapısı'ndan çıkış yaparken el konulan Porsche Boxter Marka Spor arabanın sahibi 3 yıldır bulunamadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kapıkule Sınır Kapısı Gümrük Müdürlüğü elemanlarınca alıkonulan Porsche Boxter'ın yapılan soruşturmasında çalıntı mal olduğu anlaşıldı. Kerkük, mahkemeye sevk edilirken, otomobil yediemine teslim edildi.

Edirne'de yediemin olarak otomobilleri teslim alan otoparkçı Mustafa Balcı, 'kısa sürede teslim alırlar' düşüncesiyle arabayı parka çekti. Aradan 3 yıl geçmesine rağmen otomobil alınmayınca 'Otomobilin başına bir şey gelir mi?' korkusuyla bir an önce aracın sahibinin bulunmasını istiyor.

Kaleiçi semti Cumhuriyet Caddesi üzerinde faaliyet gösteren Görkem Otopark'a yediemin (güvenilir, emin yer) olarak teslim edilen 150 milyar değerindeki spor araba, otoparkta 3 yıldır sahibini bekliyor.

Otoparkçı Mustafa Balcı sabah işyerine geldiğinde bir saat Porsche'nin bakımı ve temizliğini yapıyor. Balcı, ilk iş olarak otomobilin eksik parçası var mı diye kontrol ettiğini, daha sonra ise temizliğini yaptığını ifade ediyor.

"15 yıldır bu işi yapıyorum, şu ana kadar böyle pahalı bir aracı ilk defa yediemin olarak aldım. Günün belli saatlerinde otoparktan ayrılmak zorunda kalıyorum. Nereye gidersem gideyim aklım arabada kalıyor." diyen Balcı, otomobili görmeye gelenlerin bile zarar vermesinden endişe ettiğini aktarıyor.

Geceleri otoparkın bekçisini sık sık arayarak uyuyup uyumadığını kontrol ettiğini belirten Balcı, "Aracın sahibinin gelip aracını teslim alması için gece gündüz dua ediyorum. Araç için Şoförler Odası'nın belirlediği günlük 5 milyon lira otopark ücreti alıyoruz. Aldığımız otopark ücreti aracın ön cam sileceğini bile karşılamıyor. 3 yıl geçmesine rağmen arabayı ne arayan var nede soran. Sahibi gelip aracı alsada bende bu sitresten kurtulsam." diye konuşuyor.

Avukat Müjdat Kahve ise yedieminin 5 yıl süreyle emaneti çok iyi koruması gerektiğini söylüyor. Emniyet Müdürlüğü yetkilileri ise otomobilin sahibinin İnterpol aracılığıyla bulunmaya çalışıldığını, bulunamazsa 5 yıl sonra Milli Emlak'a devrolacağını kaydediyor.

Edirne Barosu avukatlarından Müjdat Kahve, otoparka yediemin olarak bırakılan aracın 5 yıl hiçbir zarar görmeden bakım ve gözetiminin yapılması gerektiğini ifade ederek şu bilgileri veriyor: "Yediemin olarak teslim edilen araç mahkeme kararı olmadan hiçbir şekilde satılamaz, kiralanamaz ve başkasına devredilemez. Bu tür araçların rehin süresi 5 yıldır. 5 yıl içinde aracın sahibi aracını teslim almaya geldiğinde, araç nasıl teslim alındı ise aynı şekilde sahibine teslim edilmesi gerekiyor. Söz konusu otopark yetkilisi, bu araca kendi aracından daha iyi bakmalı. Aracın herhangi bir yerine zarar gelmesi durumunda zararı otopark sahibi karşılar. Çünkü yediemin olarak aracı teslim alan kurum aracın başına gelebilecek her türlü zarar ve ziyanı karşılayacağını taahhüt ediyor. Mahkeme kararı olmadan araç bir başkasına satılır veya zarar görürse görevli hakkında yediemine suiistimalden 5 ile 12 yıl arasında dava açılır. Davanın sonucu da büyük bir ihtimalle hapisle sonuçlanır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious