Bu rektör Ezan'ın arapça okunmasından rahatsız!

Bu rektör Ezan'ın arapça okunmasından rahatsız!.54914
  • Giriş : 07.10.2007 / 16:27:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 00:34:36

Uludağ Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Mustafa Yurtkuran'ın bu sözleri söylemesindeki amaç ne?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Uludağ Üniversitesi rektörü Prof.Dr. Mustafa Yurtkuran, Ezan'ın arapça okunmasından duyduğu rahatsızlığı dile getirerek "Ezanın, kendi dilinde okunmasını en çok hak eden millet Türkler'dir" dediği iddia edildi.

Bursa'nın Mudanya ilçesinde düzenlenen "Mütarekenin 85. Yıldönümü" sempozyumunda konuşan Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mustafa Yurtkuran, "dili, ciddi tehdit altında olan bir ülkeyiz" dedi ve ezanın Türkçe okunması gerektiğini savundu.

Uludağ Üniversitesi rektörü, ''Ezan Türkçe Okunsun'' dedi.

Rektör, 'bizi namaza bile yabancı dille çağırmaya devam ediyorlar. Namaza bile Arapça çağırıyorlar. Ve ben seksen yıllık cumhuriyetim' dedi.

Yurtkuran, Türkiye'de cumhuriyetin kuruluştaki ilkelerin unutturulduğu iddiasında bulundu ve "Ezanın, kendi dilinde okunmasını en çok hak eden millet Türkler'dir" dedi.

"EZAN EVRENSELDİR"

Sempozyumda bulunan Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Gedik ise, konuyla ilgili kendisine sorulan sorulara, "Ezan bütün müslümanların evrensel sesidir. Bir değerin özünü, tüm insanlığın anladığı ortak mesajı değiştirmeye kimin gücü yetebilir? Milli değerlerimiz, milli duygu ve düşüncelerimiz, milli heyecanlarımızla manevi değerlerimize de değer vermemiz gerekir" şeklinde cevapladı.

"BUNU DA ALKIŞLADILAR"

Yurtkuran'ın bu sözlerine tepkiler gecikmedi. Rektörün konuşmasının izleyiciler tarafından alkışlanması üzerine İlçe Milli Eğitim Müdürü Resul Yeşilyurt "Bunu da alkışladılar" diyerek salondan ayrıldı.

SAMANYOLU

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious