Bu rezalet ergenekon kapsamına alınsın

Bu rezalet ergenekon kapsamına alınsın.7919
  • Giriş : 15.06.2009 / 01:20:00
  • Güncelleme : 15.06.2009 / 00:08:39

AK Partili Mehmet Elkatmış, 'İrticayla Mücadele Eylem Planı'nın Ergenekon kapsamında araştırılmasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CİHAN muhabirine açıklamalarda bulunan TBMM Susurluk ve İnsan Hakları Araştırma Komisyonları Başkanı Mehmet Elkatmış, böyle bir planın olmasının kabul edilemeyeceğini vurguladı. Sessiz kalmanın mümkün olamayacağını söyleyen Elkatmış, "Bu yeni de değil. Andıçlar daha önce de çıktı. 28 Şubatlar, darbe planları çıktı. Hatta darbe planları yapanlar değil de bunları ortaya çıkaranlar ceza aldılar. 28 Şubat sürecinde Kadir Sarmısak, Bülent Orakoğlu yargılandı, içeriye girdi. Bu darbe planını açıkladığı için bir şekilde Hasan Celal Güzel de yargılandı. Alışkanlık haline getirdiler. Çünkü hep sessiz kalındı. Mazur göründü bunlar. Herkesin yaptığı yanına kaldı. Dolayısıyla artık sessiz kalmamak gerekiyor. Bunu yapanlar, böyle objelere cesaret edip ortaya çıkanların mutlaka gerekli şekilde cevabının verilmesi lazım." dedi.

Genelkurmay Başkanlığı'nın başlattığı soruşturmayla ilgili olarak ise Elkatmış, "Nasıl bir soruşturma başlattı ?" diye sordu. Daha önce de Kadir Sarmısak, Bülent Orakoğlu için yapılan soruşturmada ceza verildiğini hatırlatan Elkatmış, nasıl bir soruşturma açıldığının belli olmadığını belirterek, 'soruşturma açtım' demenin yeterli olmadığını vurguladı.

Soruşturmaya ilişkin endişelerini de dile getiren Elkatmış, sözlerini şöyle sürdürdü: "İşte Genelkurmay, soruşturma açtık diyor. Geçmişte olduğu gibi bu işin üzerini Askeri Yargı örter. Dolayısıyla 'ne yapalım yargı araştırdı' denir. Niye Askeri Yargı araştırıyor, bal gibi darbe planı. Sivil mahkemelerin bunu araştırması lazım. Diğer askeri yönler araştırılacaksa Askeri Yargı sadece başka yönleri araştırabilir. Ama böyle bir darbe planını mutlak surette sivil yargının, Ergenekon kapsamında araştırması lazım. Daha evvel davranıp da Askeri Yargının araştırıyor demesi, yayın yasağı getirmesi de anlaşılır gibi değil. Niye yayın yasağı geliyor, herkesin buna tepki koyması lazım, takip edilmesi, üzerine gidilmesi lazım. Yayın yasağı, 'örtbas etmek' demekten başka birşey değil."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*