Bu seçimde parmak boyama yok!

  • Giriş : 27.12.2006 / 00:00:00

YSK Başkanı Erdoğan, bundan sonraki seçimler için yaptıkları hazırlıkları ”seferberlik” olarak niteledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yüksek seçim Kurulu (YSK) Başkanı Cengiz Erdoğan, muhtarlık bölgesi askı listelerinin 25 Aralıkta askıya çıkarıldığını ve 1 Mart 2007 tarihine kadar askıda kalacağını anımsattı. Erdoğan, bundaki amacın, TC kimlik numaralarının, ikametgah bilgilerinin doğruluğunun saptanması ve listelerde yer almayan vatandaşların seçmen bilgilerinin kaydedilmesi olduğunu ifade etti.

YSK Başkanı, 1 Mart 2007 tarihine kadar 18 yaşını dolduracak olanların bu dönemde, 20 Temmuzda başlayacak seçim takvimi döneminde ise oy verme gününe kadar 18 yaşını dolduracak olanların muhtarlıklara başvurarak, kayıt yaptırabileceğini belirtti.

Bilgisayar Destekli Merkezi Seçmen Kütüğü'nün (SEÇSİS) tam anlamıyla oluşturulduğunu anlatan Erdoğan, ilçelerin kendi aralarında ve Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğüyle entegre şekilde çalışmalarının sağlanacağını kaydetti.

“SİSTEM ÇALIŞIR DURUMA GETİRİLDİ”

YSK'nın altyapı hazırlıklarıyla, seçimlerin ve sonuçlarının daha etkili, verimli ve inandırıcı, çağdaş teknolojiye uygun çözümlerle e-devlet projesi kapsamında yürütülmesi ve sonuçlandırılmasının amaçlandığını vurgulayan Erdoğan, işlemlerin hızlanacağını, mükerrer yazımların önleneceğini, parmak boyamanın sona ereceğini, seçimin daha kolay ortamda gerçekleştirileceğini söyledi.

Erdoğan, projenin ilk aşamasında bilgisayar teknolojisinin tüm imkanlarından yararlanılarak, tüm il ve ilçe seçim kurullarının bilgisayar ve yazıcı ihtiyacının karşılandığını bildirdi.

İlçe seçim kurulu başkanlıklarındaki seçim iş ve işlemlerinin merkezi veri tabanı üzerinden yapıldığını anlatan Erdoğan, vatandaşların oylarını nerede kullanacağını görebileceği, seçim sonuçlarının YSK merkez bilgisayarlarına gönderileceği yazılım ve donanımın hazırlandığını ve sistemin çalışır duruma getirildiğini kaydetti.

Erdoğan, 43 milyon seçmenin tamamının bilgisayar ortamına kaydedildiğini belirterek, seçmenlerin yüzde 94'ünün MERNİS ile eşleştirme sonucu TC kimlik numaralarına göre sisteme işlendiğini bildirdi.

“SANAL SEÇİM YAPILDI”

Taşra teşkilatının karşılaşabileceği sorunların çözümü için Ankara'da çağrı merkezi kurulduğunu anlatan Erdoğan, çözüm yollarının merkezden iletilmesinin mümkün olacağını söyledi. Erdoğan, Bilgisayar Destekli Merkezi Seçmen Kütüğü'nün kontrolü için Türkiye genelinde deneme seçimi yapıldığını, 3 Kasım 2002'de yapılan genel seçimin sanal ortamda denendiğini ve başarılı bir şekilde sonuca ulaştırıldığını belirtti.

Muhtarlık bölgesi seçmen listelerinin askıda kalacağı süre içinde kimlik ve ikametgah bilgilerinde eksiklik ya da yanlışlıkların buralardaki formların doldurulmasıyla giderilebileceğini ifade eden Erdoğan, bilgilerin güncellenmesinden sonra gerçek bir veri tabanının oluşturulacağını söyledi.

Erdoğan, YSK'nın www.ysk.gov.tr internet sitesinden de seçmen bilgilerinin kontrol edilebileceğini bildirerek, seçim döneminde hangi sandıkta ve hangi adreste oy verileceğinin, kimlik bilgilerinin içeriğinin tespit edilebileceğini kaydetti.
YSK Başkanı Erdoğan, “Tüm vatandaşlarımızı gerçek bir seçmen listesi oluşturulması, hata ve yanlışlıkların düzeltilmesi bakımından muhtarlıklara davet ediyorum. Ayrıca siyasi partileri ve sivil toplum kuruluşlarının da aynı duyarlılıkla konuya eğilerek, yanlışlık ve eksiklikleri düzeltmede oluşturduğumuz seferberliğe yardımcı olmalarını istiyorum” diye konuştu.

MÜKERRER OY NASIL ÖNLENECEK?

Yapılacak işlem açısından sandık kurulu sisteminin öncekilerden farklı olmayacağını anlatan Erdoğan, TC kimlik numarası ile oy kullanılmasının en önemli fark olacağını söyledi. Erdoğan, herkesin tek kimlik numarası olacağından mükerrer yazım yapılamayacağını ve mükerrer oy kullanılamayacağını bildirdi. Seçmenlerin birden fazla yerde ikametgah kaydının bulunması halinde en son kimlik numarası ya da ikametgahın alındığı yerin baz alınacağını, diğer bilgilerin silineceğini bildiren Erdoğan, ikametgah değişikliği olması halinde ise seçmenlerin listelerin askıya çıktığı dönemde değişikliklerin düzeltme formlarına işleyeceğini söyledi.

Böylece mükerrer yazım ve oy kullanmanın önleyeceğini bildiren Erdoğan, mükerrer oya önlem olarak uygulanan parmak boyamaya gerek kalmayacağını ve seçmenlerin bir yerden başka bir yere kaydırılmasının mümkün olmayacağını vurguladı.

Seçmenlerin oy kullanmasından sonra sonuçların tutanakla ilçe seçim kurullarına getirileceğini anlatan Erdoğan, birleştirme tutanaklarından sonra sonuçların bilgisayar ortamında il seçim kurullarına ve oradan YSK merkezine iletileceğini anlattı.

“BİZDEKİ SİSTEM AVRUPA'DA YOK”

Erdoğan, seçmenlerin muhtarlık bölgesi askı listelerini kontrol etmeleri çağrısını yineleyerek, “Ben bunu seferberlik olarak telakki ediyorum” dedi. Teknik altyapının oluşturulmasında hiçbir ülkenin model olarak alınmadığını vurgulayan Erdoğan, “Kendimize mahsus, özel nitelikli yargı erki denetiminde sistemimiz var. Hiçbir Avrupa ülkesinde bu şekilde sistem yok. 'Bizim seçim sistemimiz Avrupa ile örtüşür' diyemem. Bizim sistemimizin onlardan çok daha nitelikli, kaliteli ve tarafsız bir şekilde görev yürüttüğünü düşünüyorum” diye konuştu.

“EN KISA SÜRE İÇİNDE BİR SEÇİM YAPILABİLİR”

Genel seçimlerin zamanında yapılması halinde, seçimin başlangıç tarihinin 20 Temmuz 2007, oy verme gününün 4 Kasım 2007 olduğunu anımsatan Erdoğan, erken seçime Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin karar verebileceğini anımsattı.

Erken seçim kararı alınması halinde YSK'nın seçim takvimi belirleyeceğini dile getiren Erdoğan, adaylık sürelerinin belirleneceğini, adayların pozisyonlarının değerlendirileceğini ve gerekli koşulları taşıyıp taşımadıklarının araştırılacağını, itirazların değerlendirileceğini belirtti.

Erdoğan, kırtasiye ve seçim malzemeleri bakımından YSK'nın seçime hazır olduğunu belirterek, “Seçimi bu yönüyle her an için yapabilecek pozisyondayız, ama seçimin en erken hangi tarihte yapılabileceği seçim takvimine bağlı. En kısa süre içinde seçim yapılabileceğini ve sonuç alınabileceğini düşünüyorum” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious