Bu seçmen kütükleri eksiktir, yanlıştır

  • Giriş : 16.05.2007 / 00:00:00

CHP İstanbul Milletvekili Bülent Tanla, 22 Temmuz seçimleriyle ilgili seçmen kütüklerine yönelik hükümeti, parlamentoyu ve yetkilileri göreve çağırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Yılmaz Ateş’in başkanlığında toplandı.
"Seçmen kütükleri" konusunda gündemdışı söz alan CHP İstanbul Milletvekili Bülent Tanla, Yüksek seçim Kurulu’nun (YSK) verilerine göre 2002 genel seçimlerinin 41 milyon 400 bin civarında seçmenle, 2004 yerel
seçimlerin ise 43 milyon 600 bin seçmenle yapıldığını söyledi. 22 Temmuz genel seçiminin, YSK tarafından nüfus sayımı verilerine göre 45-46 milyon seçmen üzerinden yapılması gerektiğini savunan Tanla, ancak bu seçimin, 41 milyon 200 seçmenle yapılacağını kaydetti. Tanla, "4-4.5 milyon seçmen ne oldu?" diye sorarak, seçimlerin mükerrer yazılmış seçmenle yapılmasının, Türkiye Cumhuriyetine yakışmadığını ifade etti. Mükerrer yazılmış seçmenler dolayısıyla 2004 yerel seçimlerinde "tam hukuksuzluk" olduğunu savunan Tanla, 22 Temmuz genel seçiminin sonuçlarının tartışılmaması, temsilde adalet ve yönetimde istikrarın sağlanması için seçmen kütüklerinin çok doğru tespit edilmesi gerektiğini söyledi. YSK’nın 1 milyon 600 bin seçmenin vatandaşlık numarasını, MERNİS Projesiyle çakıştıramadığını ileri süren Tanla, "Hükümeti, iktidarı, parlamentoyu ve yetkilileri, 22 Temmuz seçimleriyle ilgili seçmen kütüklerine yönelik göreve davet ediyorum. Bu seçmen kütükleri eksiktir, yanlıştır, hatalıdır. Bu seçmen kütükleriyle yapılacak seçim sonuçlarına razı olacaksak, daha sonra çıkacak tartışmaları da içimize sindirmemiz lazım" diye konuştu. Genel Kurulda, CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt’ün, "Tarım ve göç" konusunda gündemdışı konuşmasının ardından, 17 ilde yeni üniversite kurulmasını öngören kanun tasarısının görüşmelerine geçildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious