Bu sefer hack'layamadılar!

  • Giriş : 14.08.2006 / 00:00:00

Denizli'de, uluslararası kredi kartı dolandırıcılığı yapan şebeke çökertildi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Rus ve Ukraynalı hackerler tarafından ele geçirilen çeşitli bankalara ait kredi kartı şifrelerinin tanesini 4 bin dolar karşılığında alarak dolandırıcılık yapan bir şebekenin varlığı Denizli'de ortaya çıkarıldı.
Şebeke elemanlarından olduğu iddia edilen bir şahıs, 38 manyetik şeridi kopyalanmış kredi kartıyla birlikte yakalandı.

Denizli İl Jandarma Komutanlığı, İstanbul'da faaliyet gösteren ve uluslararası kredi kartı dolandırıcılığı yapan bir şebekenin Denizli'ye gelerek anlaşmalı işyerlerinde sahte kredi kartlarını kullanacakları bilgisi üzerine harekete geçti.

2 şüpheli şahsı takibe alan jandarma, Denizli-Aydın Karayolu Gümüşler beldesi girişinde kullandıkları otomobil ile birlikte F.A. (32) ve S.B.'yi (28) yakaladı. Zanlıların üzerinde ve araçlarında yapılan aramada, değişik bankalara ve işyerlerine ait 38 manyetik şeritleri kopyalanmış kredi kartı ve 2 gram eroin ele geçirildi.

Jandarma, ele geçirilen kredi kartlarının durumu hakkında tespitte bulunmak amacıyla Bankalar Arası Kart Merkezi (BKM) ile irtibata geçti. İlk incelemelerde, kartlardan bir kısmının sahte olduğu, bir kısmının ise ABD, Paraguay, Bermuda ve Meksika gibi ülkelerde çeşitli bankalardaki hesaplara ait olduğu belirlendi.

Operasyonun detaylandırılmasında ise Rusya ve Ukrayna'da bulunan hackerler tarafından bankalara ait kredi kartlarının şifrelerinin ele geçirilerek İstanbul'daki şebeke elemanlarına tanesi 4 bin doları karşılığında satıldığı, şifreleri satın alan bu elemanların İstanbul'da başka bir şebeke aracılığı ile sahte yada çalıntı kartlar üzerine şifreleri kopyalayarak kartları kullanıma hazır hale getirdikleri ve yurt içinde değişik illerde kullandıkları ele geçirilen post cihazı sliplerinden anlaşıldı. Jandarma tarafından kredi kartı sahteciliği ve dolandırıcılığı boyutunun ortaya çıkarılması için araştırmalara devam edildiği belirtildi. Olayla ilgili gözaltına alınan zanlılardan F.A. tutuklanarak cezaevine konulurken S.B., tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious