Bu sefer Tercüman hedef gösterdi

Bu sefer Tercüman hedef gösterdi.13036
  • Giriş : 27.03.2008 / 12:23:00

Tercüman gazetesi Ahmet Altan, Şamil Tayyar, Fehmi Koru ve Ergun Babahan'ı sürmenşetten ağır bir dille eleştirdi. Gazete yazarlar için 'kara kalem' nitelemesini kullandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Radikal manşetleriyle dikkat çeken Halka ve Olaylara Tercüman gazetesi bugünkü manşetinde dört gazeteciyi hedef gösterdi. 'Kim bunlar?' başlığıyla birinci sayfadan verdiği haberinde gazete, Ahmet Altan, Şamil Tayyar, Fehmi Koru ve Ergun Babahan'ı 'kara kalem' olarak niteledi.

Tercüman gazetesi bugünkü sürmanşetinde, "Yeni Şafak, Star, Taraf, Atatürkçüleri yalan Ergenekon manşetleriyle çeteci ilan ediyor karalıyor, Cumhuriyetçileri hedef gösteriyor. Şimdi halk soruyor: Bunlar kimin talimatı?" spotunu kullandı.

Sipariş haberler
Bazı gazetecilerin sipariş haberler hazırlandığını iddia eden Tercüman, haberlerin hedefinin orduyu yıpratmak olduğunu yazdı.

Yayın yasağı hatırlatan gazete, köşe yazılarında geçen isimlerin ise hedef gösterildiğini belirtti. Gazete dört yazar için şu ifadeyi kullandı; “Bu bilgi kirliliği karşısında doğru haber alması engellenen vatandaş, gerilimden medet uman karanlık güçler için ‘Kim bunlar’ sorusunu soruyor.”

Tercüman gazetesi Yeni Şafak, Taraf ve Star’daki haberlerin yalan ve taraflı olduğun iddia ederek, bazı haberlerde öne sürülen iddiaları çürütmeye çalıştı. AKP kapatma davasına ilişkin iddianamenin iki gün önce bir bilgisayarda bulunmasını, bilgisayardaki tarihin farklı olabileceği şeklinde yorumlayan gazete bir çok haberin yalan olduğunu iddia etti.

Fehmi Koru’nun yazılarında geçen bazı isimlerin gözaltına alınmasını hatırlatan Tercüman, yine Koru’nun kendini savunduğu ve isimsiz kulis yazısı yazılmayacağını belirttiği yazısı haberde delil olarak gösterildi.

Ahmet Altan’ı yayın yasağına rağmen yazı yazmak ve haber yapmakla suçlayan Tercüman, Star Gazetesi Ankara Temsilcisi Şamil Tayyar’ın Haber 7'den Ersin Çelik'e yaptığı açıklamayı da haberine delil olarak gösterdi.

Ahmet Altan, Perinçek'i tuzağa mı düşürdü?
Tercüman ‘Kim bunlar?’ sürmanşetiyle verdiği haberde Ahmet Altan için, “‘Kroki faksıyla Perinçek’i tuzağa çekti. (…) Manşetlerini ve köşesini yalanlara ayırdı. Toplumun saygın isimlerini darbeci gösterdi” ifadelerini kullandı.

'Paşaları hedef gösteriyor'
Şamil Tayyar
için “Gözaltının artacağını nasıl biliyor” diyen Tercüman, “… gizli bilgilere ilk ulaşanlardan” diyerek yazarın faklı bağlantıları olabileceğini ima etti.

Yeni Şafak yazarı Fehmi Koru için ‘Paşaları hedef gösteriyor’ diyen Tercüman birinci sayfada şu ifadeleri kullandı; “Yeni Şafak’ın Taha Kıvanç’ı Fehmi Koru, Ergenekon’la ününe ün katan gazetecilerden. Onun yazdıkları göz altına alınıyor. Son hedefleri emekli komutanlar: Yalman, Eruygur, Silahçıoğlu”

Ve mahşerin son atlısı Ergun Babahan için ‘TSK’ya leke atmak için fırsat buldu’ başlığı seçilirken, yazar için şöyle yazıldı: “Sabah Yönetmeni Babahan, iddianame yokken Veli Küçük için Ergenekon lideri manşeti attı. TSK’yı lekeleme uğruna gazetesinin itibarını düşürdü. Paşa’nın üniformalı fotoğrafını kullanıp Genelkurmay’ı hedef gösterdi” dendi.

Tercüman gazetesi içeride yarım sayfa ayırdığı habere ise ‘Kim bu karakalemler?’ başlığını uygun gördü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious