"Bu şekilde yukarı çıkamayız"

  • Giriş : 23.02.2008 / 17:42:00

Galatasaray Kulübü'nüün mali kongresinde üyelerin sorularına cevap veren Başkan Yardımcısı Adnan Polat'tan kulübün mali tablosu ve takımla ilgili itiraf gibi açıklama geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Galatasaray Kulübü Başkan Yardımcısı Adnan Polat, mali kongrede görüşmeler bölümünde söz alan genel kurul üyelerinin ciddi şekilde mali konularla ilgilenmiş olmasının kendilerini memnun ettiğini söyledi.

Sarı-kırmızılı kulübün Yıllık Olağan Mali Genel Kurul Toplantısı'nda yönetim adına kürsüye gelen Adnan Polat, tüm raporlar ile üyelerin konuşmalarını dinlediğini ifade ederek, ''Bu kongrede geçmişten farklı olarak gördüğüm, Galatasaraylı ağabey ve kardeşlerimin ciddi bir şekilde mali konularla ilgilenmeleridir. Eleştiriden çok öneri getirdiler. Bu da bizim ihtiyacımız olan bir şey. Bizi yönlendirecek çok şey gördüm bu öneriler içinde'' dedi.

Galatasaray Yönetim Kurulu'nun çalışma yöntemleriyle ilgili olarak üyelere bilgi aktaran Polat, nihai kararların yönetim kurulunda alındığını aktarırken, ''Bütün kararları alırken Galatasaray etiği, kültürü, örf, adet ve geleneği ön planda gelir. Hata yapmamaya gayret gösteririz. Ama aldığımız binlerce karar arasına muhakkak hatalar vardır. Zaman zaman biz de görüyoruz hatalarımızı'' ifadesini kullandı.

-''CİDDİ BİR BORÇ KAMBURU VAR''-

Polat, Galatasaray'ın sırtında ciddi bir borç kamburu olduğunu kaydederek, ''Geliri olan şirketimiz de var, geliri olmayan şirketimiz de. Halka açık olduğu için gelirimizin önemli bir bölümünü dağıtmak da zorundayız. Kalan miktarla da Galatasaray'ı yönlendirmek, geleceğe dönük yatırımlar yapmak orundayız. Böyle bir yapı içinde mücadele ettiğimizi hatırlatmak istiyorum'' diye konuştu. Vakıfbank ile borçlar için varılan anlaşmaya açıklık getiren Polat, 6 yıl önce alınan ve faiz ile ana para ödemelerinde sıkıntı çektikleri için yeni bir yapılandırmaya gittiklerini aktararak, ''Vakıfbank ile 40 milyon dolara yakın bir borç yükünde anlaşmada bulunduk. Geçmiş yılların faizlerini ana para ile birleştirdik ve bunun ödemelerini de 6 seneye yaydık'' diye konuştu.

-''GELECEĞE DÖNÜK ALACAKLARIMIZ İÇİN AVANS ÇEKTİK''-

Galatasaray'ın geleceğe dönük alacaklarını şimdiden kullandığı şeklinde yapılan bir eleştiriye değinen Adnan Polat, böyle bir uygulamada bulunduklarını doğruladı. Sponsorluk ve yayın gibi anlaşmalardan geleceğe dönük alacaklarına mahsuben avans çektiklerini ifade eden Polat, bunun bir kaynak yaratma yöntemi olduğunu söyleyerek, ''Başka türlü kaynak yaratmamız zordu. Başka türlü kaynak bulmak için muhakkak yeni stadımızın devreye girmesine yakın bir süreç lazım. İki yıldır ciddi mali sıkıntılar yaşanmasına rağmen, biz yönetim kurulu olarak Galatasaray'ın adını bu şekilde kamuoyuna yansıtmadık'' şeklinde konuştu.

-''VAKTİMİN SADECE YÜZDE 10'U FUTBOL''-

Galatasaray'da son derece önemli bir görevde önemli yetkilerle çalıştığını anlatan Adnan Polat, uzun vadeli planlar yaptıklarını aktararak, ''Sayın başkanın yerinde olsam bir kişiye bu kadar yetki verir miydim, emin değilim. Bana güvendiği için teşekkür ediyorum'' derken, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Galatasaray'a ayırdığım zamanın yüzde 10'u futbol. Bu sene yeniden yapılanmaya gittik. Geleceğe yönelik yeni bir Futbol takımı kurmanın peşinde koştuk. 1992-93 yılında da başlatmıştık böyle bir çalışma ve 4 senelik süreç içinde düşündüğümüz takımı kurduk. Ardından da o kadroya 3 önemli oyuncunun katılımıyla büyük başarılar geldi.

Galatasaray takımına şu anda 14 yeni futbolcu gelmiştir. Bunların 8 tanesinin yaşı 23'ün altındadır. Şu anda tabii ki biz de UEFA Kupası'nda tur atlayarak karşınıza çıkıp, kongreyi moralli yaşamak istiyorduk, ancak sezon başından beri en kötü futbolumu oynayarak kötü neticeyle döndük. Galatasaray takımı ligde liderdir ve en az gol yiyen, en çok gol atan takımdır. Çarşamba günü de çok önemli bir maçımız var Fenerbahçe'yle. Toprağa attığınız tohum bile meyve verene kadar bir süre geçmesi gerekiyor. Sezon başından beri 5 maç seyircisiz oynadık, ardından da taraftarımız maçlarımıza çok fazla ilgi göstermedi. 10 as futbolcumuzun sakatlıklarıyla karşılaştık. Bir tanesi hariç tamamı darbeye bağlı sakatlıklardı. Linderoth ise hayatına sakatlanmamış bir adamdı. Sakatlıktan öte bir hastalı oluştu.''
Takımdaki gençleştirme operasyonuyla, takıma gelen oyuncular için 4 yıllık dönemde 35 milyon dolar harcanacağını, gönderilen oyuncular için ise aynı dönemde 28 milyon dolar harcanacağını kaydeden Polat, kulüp için asıl yükün 12 milyon avroluk bonservis bedelleri olduğunu ancak bunu da gençleştirme operasyonunun bir bedeli olarak gördüklerini ifade etti.

-''MALİ YAPININ DÜZELMESİ SÜREÇ GEREKTİRİR''-

Konuşmasının son bölümünde yine kulübün mali sorunlarına değinen Polat, ortada hayatın gerçekleri olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi: 'İçinde bulunduğumuz en önemli sorun mali sorunlardır. Mali sorunlarımızı çözmeden bizim yukarılara çıkmamız kolay olamaz. Mali sorunları çözmek de akşamdan sabaha olacak bir şey değil, süreç gerektirir.

Yeni gelecek yönetimden de hemen bir şeyleri yapmasını beklemeyelim. Yönetime gelecek kim olursa olsun, arzu etmediğimiz, oy vermediğimiz kişiler de olsa, başkanımız ve yönetimimiz olarak görürsek, bu problemlerin üstesinden gelebiliriz diye düşünüyorum. Ben yönetimin içinde veya dışında olayım, bana görev verildiğinde kulübüm için elimden gelen her şeyi yapmaya hazır durumdayım.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious