Bu sene de bekârlar

  • Giriş : 24.08.2006 / 00:00:00

D.Anadolu’da 30 milyarı olmayan evlenemiyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Başta Erzurum olmak üzere Doğu Anadolu Bölgesi’nde gelenek ve göreneklerden kaynaklanan yüksek maliyetler, gençlerin evliliği önünde en büyük engeli oluşturuyor. Söz kesme ve nişanlılık dönemlerinde takı, giysi, çerez ve nikah şekeri gibi taleplerle bir gencin harcaması gereken maliyet 10 bin YTL’yi buluyor. Ayrıca düğün döneminde salon kirası, gelinlik, bahşişler gibi masraflar 20 bin YTL’ye ulaşıyor.

Evlilik öncesi en fazla harcamanın yapıldığı dönem söz kesme dönemi. Bu aşamada damat tarafından yüklü miktarda takı talep ediliyor. Nişanlılık dönemlerinde ise bayramlarda kız tarafına gönderilen özel hediyeler ve bayram koçlarının maliyeti de oldukça yüksek. Düğün döneminde ise salon kiraları evlenecek çiftlerin belini büküyor. Düğün araçlarının yolunu keserek bahşiş toplama geleneği zaman zaman ölümcül kazalara yol açtığı gibi, düğün sahibine de ek külfet getiriyor. Erkek tarafı gelini çıkardığında en az bin YTL tutarında bahşiş dağıtıyor. Buna düğün salonunda müziği kesme, pasta kesme ve çıkış kapılarının tutulması adetleri de eklenince evlilik adeta Erzurum deyimiyle "ocak batıran" bir hale geliyor.

Oğlunu evlendiren İbrahim Yalçın, gelinini Erzurum dışından getirmesine rağmen düğünü Erzurum geleneklerine göre yaptığı için yaklaşık 35- 40 bin YTL masraf ettiğini söyledi. Yalçın, "Bu zamanda oğul evermek kolay değil. Kız tarafı ne diyorsa onu yapmak zorundayız. Yine alınan eşyalar önemli değil, o oğluna gelinine veriyorsun ama düğünde yapılan görünmeyen giderler de az değil." ifadelerini kullandı.

6 AYDA 851 ÇİFT EVLENDİ

Bu arada, sadece Erzurum Büyükşehir Belediyesi Evlendirme Dairesi tarafından 2006 yılının ilk yedi ayında 851 çiftin nikah işlemi yaptırdığı açıklandı.

Büyükşehir Belediyesi Evlendirme Dairesi’ne 2006 yılının ilk 6 ayında bin 61 çiftin nikah işlemi için başvuruda bulunduğu bildirildi. Bunlardan 851 çiftin nikah işleminin gerçekleştirildiği, bir çiftin ise nikah yaptırmaktan vazgeçerek başvurusunu geri aldığı belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious