Bu sene hac başvurusu alınmayacak

  • Giriş : 09.07.2006 / 00:00:00

Hacdan Sorumlu Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Fikret Karaman, bu yıl yeni hac başvurusu alınmayacağını, önceki başvurulardan başlanarak hacı adaylarının sırayla gönderileceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Diyanet İşleri Başkanlığı, hac organizasyonu ile ilgili genel bir değerlendirme yapmak, gelecek yıllara yönelik yeni hizmet stratejileri geliştirmek ve daha kapsamlı önlemler almak amacıyla düzenlenen "Türkiye'de Hac Organizasyonu" konulu sempozyum sona erdi. Sempozyumun sonuç bildirisi Conrad Otel'de düzenlenen toplantıyla açıklandı. Gündemde olmayan bir programı nedeniyle toplantıya katılamayan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı'nın yerine sonuç bildirisi Hac İşlerinden Sorumlu Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Fikret Karaman sempozyumda alınan kararlar hakkında bilgi verdi.

Toplantıda basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Karaman hac kayıtları ile ilgili açıklama yaptı. Karaman, yeni kayıtların yapılmayacağını ve önceki kayıtlardan başamak suretiyle başvuranların sırayla hacca gönderileceğini kaydetti. Karaman, "2002 yılından bu yana her yıl bir yığılma meydana gelmektedir. Bundan sonra hacca gitme bir planlamayla yapılacak. Önceki kayıtladan başlanarak hacı adayları sırayla gönderilecek." dedi.

Hac ibadetini yerine getirirken önceki yıllarda yaşanan olumsuzlukların tekrar etmemesi için yeni önlemlerin alınıp alınmadığı sorusuna Karaman, "Şeytan taşlama köprüsü olarak bilinen tesis Suudi Arabistan Hükümeti tarafından tamamen yıkıldı. Hac mevsimine kadar, bu köprünün 2-3 katı büyüklüğünde bir kısım tamamlanacak. Ayrıca biz Türk Hacıların bilgilendirilmesi konusunda gerekli çalışmalarımızı da yapacağız." yanıtını verdi.

Hac ibadetinden sonra Medine ziyaretine de değinen Karaman, Medine ziyaretinin Haccın bir parçası olmadığını hatırlattı. Karaman, "Dünya hacıları ve Türk hacılar, hac görevini yerine getirdikten sonra Medine'ye ziyarette bulunmaktadır. Ancak bizim Hacılarımız bunu haccın bir parçası gibi düşünüyor. Halbuki hac ibadeti Mekke'de bitiyor." değerlendirmesinde bulundu. Karaman, Medine'deki zorunlu olarak kalma süresinin isteyenlere kayıt sırasında bildirmeleri suretiyle 8 günden 3 güne indirilebileceğini ifade etti.

Karaman başka bir soru üzerine son günlerde ekonomide yaşanan dalgalanma ve buna bağlı olarak doların yükselmesi, Türk Lirası'nın değer kaybetmesi nedeniyle hac ücretlerinde bir indirim olmayacağını belirtti. Karaman, hac organizasyonunda hizmet kalıtesini sürekli olarak yükseltmeye çalıştıklarını dolayısıyla da hizmet kalitesini düşürmemek için bir hac ücretlerinde bir indirim yapılmayacağını kaydetti.

Karaman tarafından dokuz başlık altında açıklanan sonuç bildirisinde öne çıkan konular ise şöyle: "İnsan hayatının önemi dikkate alınarak, Cemerata taş atma görevi en tenha zamanlarda yaptırılmaya devam edilmelidir. Kurbanların hijyenik şartlarda kesilmesi, etlerinin değerlendirilmesi ve bu husustaki suistimallerin önlenmesi amacıyla isteyenlerin kurban bedelleri, Türkiye'de iken ilgli bir hesaba yatırılmalı ve Diyanet İşleri Başkanlığınca İslam Kalkınma Bankası'na kestirilmesi sağlanmalıdır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious