Bu sene ÖSS'ye giren öğrenciler üç kat şanslı!

Bu sene ÖSS'ye giren öğrenciler üç kat şanslı!.17758
  • Giriş : 16.06.2008 / 08:48:00

'İyi bir gelecek' için dün ÖSS'de ter döken öğrenciler, son yılların 'en şanslı' sınavına girdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Baraja takıldığı için açıköğretime gidemeyen, parası olduğu halde vakıf üniversiteleri ile KKTC'yi tercih edemeyen öğrenciler de, bu sene yükseköğretime kavuşmayı umuyor. Dört yıla çıkan liseler mezun vermediği için bu yılki sınava 'eskiler' akın etti. 1 milyon 530 bin kişiden sadece 221 bini ilk kez ÖSS'ye girdi. Sınav salonlarında yerini alan orta yaşlılar, 'tecrübelilerin ÖSS'si' tabiri- ni doğrular nitelikteydi.

Çocuklar içeride, aileler dışarıda ter döktü

Babalar Günü'yle çakışan ÖSS'ye 1 milyon 530 bin aday katıldı. Gençler sınav salonunda sorularla mücadele ederken aileler de dışarıda ter döktü. Okul bahçelerini dolduran anne-babalar, çocuklarının başarısı için dua etti, Kur'an-ı Kerim okudu. Soruları değerlendiren öğretmenler ise sınavın geçen yıl- la aynı seviyede olduğunu belirtti. Özellikle ikinci bölümde bilgiye dayalı, seçici ve zor sorular yer aldı.

'Sonuçlar, 15 Temmuz'dan sonra açıklanabilir'

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, ortalama yükseltme ve sorumluluk sınavları dolayısıyla öğrencilerin notlarının ÖSYM'ye iletilmesinde gecikme olacağı için ÖSS sonuçlarının, daha önce planlandığı gibi 10-15 Temmuz arasında açıklanamayacağını belirtti. Yarımağan, şunları söyledi: "15 Temmuz'u tutturmaya çalışacağız ama Milli Eğitim Bakanlığı'nın yapacağı ortalama yükseltme ve sorumluluk sınavlarıyla ilgili yeni bir durum var. Bakanlık bu sınavlarla ilgili bir takvim yapmış. Eğer o takvime uyulursa bizim bütün işlemlerimiz 1 ay kadar uzayacaktı. Bu konuyu YÖK ile görüştüm, Milli Eğitim Bakanlığı ile bir araya geldik. Bu sınavları son sınıflar için erkene almaya çalışıyorlar. Bu durum notların bize verilmesinde gecikmelere yol açacak. Yani sonuçları 10-15 Temmuz arasında açıklayamayacağımız anlaşılıyor." ÖSS ile ilgili 'önemli bir sorun yaşanmadığını' belirten Yarımağan, sınav sırasında bireysel bazı olaylar meydana geldiğini dile getirdi. Yerine başkasını sokmak isteyen ve cep telefonuyla yakalanan birkaç kişinin tespit edildiğini belirten Yarımağan, bu kişilerin sınavlarının iptal edileceğini ifade etti.

221 bin öğrenci ÖSS'ye ilk kez girdi

Dün 'iyi bir gelecek' için üniversite şansını deneyerek ÖSS'de terleyen öğrenciler, tarihin 'en şanslı' sınavına girdi. Bu yıl kontenjanların yüzde 25 artırılması, sınava girecek adayların en büyük şansı oldu. Sınava giren aday sayısının 132 bin azalması ve ÖSS'yi kazanmak için gerekli olan 160 ve 185 baraj puanlarını geçmenin kolaylaşacak olması, adayların diğer şansları oldu. 4 yıla çıkarılan genel ve meslek liselerinin bu yıl mezun vermemesi ÖSS'ye girecek aday sayısını azalttı. Aslında beklenen azalma 500 bin civarındaydı; ama eski mezunların bu durumdan yararlanmak için ÖSS'ye akın etmesi, bu yılki aday sayısını sadece 132 bin kişi azalttı. Yine de bu rakam, dün ÖSS'ye giren diğer adaylara önemli bir avantaj sağladı.

Eski mezunların akın etmesi bu yılki sınavı, adeta bir 'tecrübelilerin ÖSS'si haline getirdi. Bu yıl sadece 221 bin öğrenci ilk kez sınava girerken, 1 milyon 310 bin öğrenci, iki veya daha fazla olmak kaydıyla şansını denedi. Bu yıl ÖSS'ye başvuran eski mezun sayısı 380 bin arttı. Dün sınav giriş salonlarındaki orta yaşlılar bu durumun göstergesi oldu. Eski mezunların ÖSS'yi kazanma oranları her yıl yüksek çıkardı. Ancak bu yıl sınava giren yeni mezunların daha önce de 4 yıllık olan Anadolu liselilerden olması bu oranı değiştirecek.

Kontenjanların bu sene 113 bin artması, bu yıl üniversiteli olacakların sayısını da artıracak. Ayrıca ÖSS'de uygulanan baraj puanlarının bu yıl daha kolay aşılacak olması, üniversiteye girecek öğrenci sayısını önemli ölçüde yükseltecek. ÖSS'yi kazanmanın kolaylaşması, 185 puanı geçemediği için açıköğretime gidemeyen, parası olduğu halde vakıf üniversitelerini veya KKTC'deki üniversiteleri tercih edemeyen öğrencilere, bu kapıları da açacak. 500 bini aşan üniversite kontenjanlarına, açıköğretim fakültesi de dahil edildiğinde bu yıl 800 bin civarında öğrenci üniversiteli olacak.

Gelecek yıl sınav sistemi değişecek

2008 ÖSS artık geride kalırken, gelecek yıl sınava girecekler 'yenilenecek ÖSS'yi beklemeye başladı. YÖK'ün 'İngiliz modelini' esas alarak yaptığı çalışma devam ederken, Milli Eğitim Bakanlığı da ortaöğretim ağırlıklı bir ÖSS sistemi düşünüyor. YÖK'ün İngiliz modelinde 'her ders için bir sınav yapılması, bu sınavların tekrarlanabilmesi ve 4-5 dersin sınavına göre öğrencilerin üniversiteye yerleştirilmesi' öngörülüyor. Bu sistemin lise eğitimini felce uğratacağını ve öğrencilerin lisede sadece 4-5 derse çalışacağını düşünen bakanlık, son sınıflarda yapılacak yıl sonu sınavları ile 'lise bitirme sınavı' endeksli bir ÖSS modeli istiyor. Yeni modelin 'aşamalı' olarak uygulanması halinde ise 2009 ÖSS'nin bu seneki gibi uygulanma ihtimali de bulunuyor.

Öğretmenler, soruları değerlendirdi: ÖSS geçen yıldan daha kolay değildi

1,5 milyon öğrencinin girdiği ÖSS sorularını değerlendiren FEM Dershanesi öğretmenleri, sınavın kamuoyunda kolay olacağı yönündeki beklentinin aksine geçen yılla hemen hemen aynı seviyede olduğunu ifade ettiler. Bazı bölümlerde soruların kolaylaştırıldığını ancak özellikle ikinci bölümde soruların bilgiye dayalı, seçici ve zor olduğunu ifade eden öğretmenler, bu yıl hayatın içinden ve güncel meselelerin sorulara yansıtıldığını da kaydetti. FEM Dershanesi öğretmenlerinin sınavla ilgili görüşleri şöyle:

Rıfat Eminoğlu (Matematik): Birinci bölümde ve ikinci bölümde seçici ve zor sorular vardı. Genel olarak kolay değildi. Matematik ikinci bölümü soruları geçen seneye göre daha zordu. Genel olarak birinci bölümdeki kolay olan sorular daha da kolaylaştırılmış.

Yılmaz Eryiğit (Türkçe): Anlam bölümü soruları geçen yılla aynıydı. Dilbilgisi sorularında ayrıntıya dayalı sorular vardı. Edebiyat kısmında Cumhuriyet dönemi ağırlıktaydı.

Salih Ateş (Kimya): Sürpriz soru yoktu. Milli Eğitim Bakanlığı müfredatına uygun sorular geldi. Fen 2 soruları biraz bilgi ağırlıklıydı. Bir-iki si hariç sorular yoruma dayalıydı.

Oğuzhan Erdem (Biyoloji): Öğrenciyi zorlayacak soru yoktu. Sadece geçen yıllarda iki sorunun yönlendirdiği ekoloji konusunda bu yıl dört soru geldi. Bu da soruların dengesiz dağıtıldığı anlamını taşıyor.

Talha Bekir Özmen (Geometri): Birinci bölüm geçen yıllarla aynıydı. Sadece soru sayısında bir artış oldu. İkinci bölümde çember soruları seçiciydi. Sorularda metinden şekil oluşturulması istendi.

Taşkın Tanrıkulu (Felsefe Grubu): Beklenmedik durum yoktu. Paragrafa dayalı yorum soruları vardı. Sosyoloji geçen yılla aynıydı. Psikoloji soruları ise bilgi ağırlıklıydı. Mantık bölümünde de konuları bilmeyen öğrencilerin yapamayacağı direkt bilgi soruları vardı.

Erol Akpınar (Fizik): Birinci bölüm kolaydı. İkinci bölümde bilgi aralıklı seçici soru yöneltildi. Dikkat ve işlem gerektirmiyordu.

Bayram Çakıcı (Tarih): Birkaç tane bilgi ağırlıklı soru vardı. Ama genel olarak geçen yıllarla aynıydı.

Halit Aslan (Coğrafya): Sürpriz sorular yoktu. Tsunami gibi güncel konulara değinen sorular vardı. Ülkeler coğrafyasından bilgi ağırlıklı soru yöneltildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious