Bu sene Ramazan zamsız başladı

Bu sene Ramazan zamsız başladı.16769
  • Giriş : 01.09.2008 / 09:10:00

Her yıl Ramazan öncesi gıda ürünlerinde yaşanan korkulan yaşanmadı ve spekülatif artışlar bu yıl olmadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ramazan ayına temel gıda maddelerine 'zam' yerine fiyat düşüşleriyle girdik. 'Ramazan fırsatçılığı' yapılacağı beklentilerinin aksine, et, yağ ve bakliyat gibi temel gıda ürünlerinin fiyatlarında düşüşler var.
Türkiye'deki gıda fiyatları, dünya emtia piyasalarında başta petrol, altın olmak üzere mısır ve buğdayda yaşanan düşüşlerden etkilendi. Ayrıca, tarım ürünlerinde yeni mahsullerin piyasaya çıkacak olması da fiyatlarda gerilemeye neden oldu.

Bu arada, meyve ve sebze fiyatlarında mevsimsel etkiler görülüyor. Tüketiciler Birliği, Türkiye Ziraat Odaları Birliği gibi birçok kurum, her yıl Ramazan ayında 'spekülatif' fiyat artışları yaşandığı konusunda uyarılarda bulunmuştu. Ancak, yurtdışı piyasalardaki gelişmeler korkulan zamları önledi.
Bakliyatta zam yok

Paketli Bakliyatçılar Derneği (Pak-Der) Başkanı Tevfik Dinçer, “Ramazan ayında fiyat artışı yok” diyerek şunları söyledi:
“Dünya borsalarındaki gelişmeye paralel olarak artan bakliyat fiyatları mayıs ayında tavan yaptı. Ancak mayıs ayından bu yana fiyatlarda gerileme var. Kuraklık nedeniyle üretimi azalan kırmızı mercimek dışındaki bakliyat fiyatları geriledi. Ramazan'a girerken zam bir yana eylül ayında yeni mahsul piyasaya çıkacağı için yine fiyat gerilemesi bekliyoruz.”

Sezon Pirinç Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erdoğan, nisan-mayıs aylarında tavan yapan pirinç fiyatlarının hazirandan beri gerilediğini belirterek, “Biz de toptan fiyatlarımızda yüzde 10 indirim yaptık” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*