Bu sergiyi ilk gören siz olun

  • Giriş : 25.03.2007 / 00:00:00

Hiç görülmemiş Kutsal Emanetler, Kutlu Doğum Haftası'nda 'Bir Kul, Bir Resul' sergisinde ziyarete açılacak

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Alemlere rahmet olarak gönderilen Peygamber Efendimiz'in (SAV) şahsi eşyalarıyla bir kısmı ilk kez görülecek olan Kutsal Emanetler, Kutlu Doğum Haftası'nda 1-15 Nisan tarihlerinde Türk-İslam Eserleri Müzesi'ndeki "Bir Kul, Bir Resul" sergisinde ziyarete açılacak.

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç'un himayesi, Türk Kadınları Kültür Derneği'nin (TÜRKKAD) girişimiyle hazırlanan ve konusu "Türk-İslam sanatlarında Hz. Muhammed" olan sergi, Türk ve İslam Eserleri Müzesi, Topkapı Sarayı Müzesi, Konya Müzesi, İstanbul Türbeler Müzesi Müdürlüğü koleksiyonları, Süleymaniye Kütüphanesi ile İstanbul Hırka-i Şerif Camii Hizmet Vakfı'ndan seçilen yaklaşık 130 nadide eseri biraraya getirmesi açısından bir ilk. Müze Müdürü Mahmut Erol Kılıç, yaptığı açıklamada, "Sadece O'nun sözlerini ihtiva eden bir Hadis kitabı bile, hattının güzelliği, tezhibin muhteşemliği ve cildinin mükemmelliğiyle sanat eserine dönüşmüştür" diyerek sergiye herkesi davet etti.

Başka yerde bulamazsınız

Sergide zerefşanlı kağıda siyah mürekkeple hatla yazılı olan Kur'an-ı Kerim, bakır üzerine altın yaldızlı murassa çifte şamdanlar ile 1640'ta Sultan Ahmet Türbesi'nden müzeye getirtilen delik işi gümüş mihrap şamdanlar görülebilir.

130 Kutsal Emanet birarada

Nalın-ı Saadet, Gömlek-i Şerif ve Sakal-ı Şerifler, Veysel Karani Hz'nin gömleği, mahfazası ve külahı, Topkapı Sarayı'ndan daha önce hiç çıkmamış 18 parça ile ilk kez görülecek Sakal-ı Şerif'in muhafazası, Kadem-i Şerif'in işlendiği takke ve gömlek, Nübüvvet Mühürlü Tılsımlı Gömlek, Naat'lar, el yazmaları, Kabe ve Ravza-i Mutahhara örtüleri sergiyi şereflendirecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious