Bu sonu kendisi bile beklemiyordu

Bu sonu kendisi bile beklemiyordu.10556
  • Giriş : 28.09.2008 / 11:45:00

Ergenekon soruşturmasının 9. dalgasında gözaltına alınan Özkan, dün tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

SUÇLAMA: ERGENEKON ÜYESİ OLMAK


Tuncay Özkan, Adil Serdar Saçan, Gürbüz Çapan, Türkiye Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu Üyesi emekli Hakim Albay Tanju Güvendiren, İP Genel Başkanı Doğu Perinçek'in eski avukatı ve Aydınlık dergisi yazarı Emcet Olcaytu, doktorlar Mesut Özcan ile Hüseyin Nazlıkul ve gazeteci Adnan Bulut dün gece saat 03:00'ten sabah 07:00'ye kadar Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'nde Ergenekon soruşturmasını yürüten savcılar tarafından sorgulandı. Şüpheliler daha sonra tutuklanmaları istemiyle 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sevk edildi. Mahkeme, Mesut Özcan ve Adnan Bulut'u serbest bırakırken, diğer zanlıları 'terör örgütü üyesi olmak ve örgüt adına faaliyette bulunmak' suçlamasıyla tutukladı. Tutuklular Metris Cezaevi'ne gönderildi.


SİYASETE GİREMEDİ
Gazeteciliğe Cumhuriyet gazetesinde başlayan Tuncay Özkan, 93 yılında Uğur Mumcu katledilince işsiz kaldı. Özkan'ın asistanlığını yaptığı Uğur Mumcu'nun yaptıklarını rapor ederek MİT'e aktardığı ileri sürülmüştü. Mesut Yılmaz'ın kardeşi Turgut Yılmaz'ın girişimi ile Kanal D Haber'in başına geçtiği ileri sürülen Özkan'ın Aydın Doğan'a "babam" diye hitap edecek kadır yakınlaştığı iddia edilmişti. Daha sonra banka operasyonlarıyla köşeye sıkışan Mehmet Emin Karamehmet tarafından Show TV'nin başına transfer edilen Özkan, genel seçimleri AK Parti'nin kazanmasının ardından bu görevinden alınır. Kanaltürk'ü ve 'bizkaçkişiyiz' hareketini kuran Tuncay Özkan, CHP'den 5 milyon dolar aldığı kanalı sattıktan sonra, siyasete girmeye hazırlandığı sırada Ergenekon'da tutuklandı. Biz TV'yi kuran Özkan siyasi parti çalışmalarına da başlamıştı.

KANALTÜRK'TEN HESAP VERECEK!


Kanaltürk'ün geçmiş dönemdeki mali kayıtlarıyla ilgili dosya yeniden gündeme geldi. Bizkaçkişiyiz Hareketi'nin lideri Kanaltürk'ün eski sahibi gazeteci Tuncay Özkan'ın Ergenekon Terör Örgütüne yönelik operasyon kapsamında gözaltına alınması, Kanaltürk'ün geçmiş dönemdeki mali kayıtlarıyla ilgili dosyanın yeniden açılmasını gündeme getirdi. Maliye Bakanlığı Mali Suçları Araştırma Kurulu'nun (MASAK), Özkan'ın evinde ele geçirilen evraklar ışığında, kanalın satışında ve dernekler aracılığıyla elde edilen gelirin nasıl kullanıldığına ilişkin inceleme yapmaya hazırlandığı belirtildi. Özkan tarafından İpek Grubu'na 30 milyon dolara satılan Kanaltürk'ün hesapları ile ilgili Maliye Bakanlığı Gelirler Kontrolörleri tarafından daha önce inceleme yapılmış ve kanala 6 milyon YTL'lik vergi cezası kesilmişti. Vergi cezasının faizi ile birlikte 13-14 milyon YTL'yi bulduğu belirtilirken, cezanın henüz ödenmediği ortaya çıktı. Resmi kayıtlarda, Tuncay Özkan, Kanaltürk'ün hissedarı veya ortağı olarak görülmüyor. Bu nedenle Maliye Bakanlığı, vergi cezaları ile ilgili olarak Tuncay Özkan hakkında bir işlem yapamadı. Öte yandan Özkan'ın kanalın satışından elde ettiği paradan Adnan Bulut'a payına düşeni vermediği, 6 milyon YTL'lik vergi borçlarını da sağ kolu Kerimcan Kamal'a bıraktığı öne sürüldü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*