'Bu sonuçları, bir bardak su içerek, sineye çekemeyiz'

'Bu sonuçları, bir bardak su içerek, sineye çekemeyiz' .9631
  • Giriş : 25.01.2008 / 14:05:00

CHP'li Onur Öymen, TÜİK'in rakamlarına göre bir seçim skandalı ortaya çıktığını iddia etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, TÜİK'in rakamlarına göre 5,5 milyon vatandaşın son seçimlerde seçmen olarak yazılmadığını, bunun demokrasi skandalı olduğunu ifade ederek, ''Bu sonuçları, bir bardak su içerek, sineye çekemeyiz'' dedi.

Öymen, CHP Grup Başkanvekili Hakkı Suha Okay ile birlikte TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi sonuçlarını değerlendirdi.

Toplam seçmen sayısının 22 Temmuz seçimlerinde 42 milyon 533 bin olarak tespit edildiğini anımsatan Öymen, TÜİK'in açıkladığı rakamlarına göre ise bunun 48 milyon olduğunu belirtti. ''42,5 milyon nerede, 48 milyon nerede?'' diye soran Öymen, yaklaşık 5,5 milyon vatandaşın, seçmen kaydedilmediğini, bunun ciddi bir sorun olduğunu ifade etti. Öymen, hak ettiği halde 5,5 milyon vatandaşın seçmen yazılmamasının ''demokrasi skandalı'' olduğunu, bunun açıklamasının yapılamayacağını belirtti.

TÜİK rakamlarına göre illerin çıkaracağı milletvekili sayısında da değişiklik olacağını kaydeden Öymen, İstanbul'un 70 olan milletvekili sayısının, Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi sonuçlarına göre 84'e çıkacağını söyledi. Öymen, bu tablonun, Türkiye tablosunu yansıtmadığını dile getirdi. Öymen, seçim öncesinde bazı araştırma şirketlerinin AK Parti'nin aldığı oy oranını tam olarak tahmin ettiği için kahraman ilan edildiğini belirterek, ''O araştırmayı 6 milyon seçmenin yazılmadığını bilerek mi yaptılar'' diye sordu.

-''BELEDİYE SEÇİMLERİ NASIL YAPILACAK?''-

Bu tablonun, seçimlerle ilgili ciddi kuşku uyandıracak nitelikte olduğunu, yetkili makamların kamuoyunu tatmin edecek açıklamalar yapması gerektiğini vurgulayan Öymen, ''Bu sonuçları, üzerine bir bardak su içerek sineye çekemeyiz. Eğer 48 milyon olsaydı. AKP'nin aldığı oy, bu seçmen tabanının yüzde 34.4'dür'' diye konuştu.

Öymen, ilk olarak bu haksızlığın tespit edilmesi gerektiğini ifade ederek, belediye seçimlerinin TÜİK rakamlarına göre mi yoksa eski rakamlara göre mi yapılacağını öğrenmek istedi. CHP Grup Başkanvekili Hakkı Suha Okay da Anayasadaki temsilde adalet ilkesine işaret ederek, 22 Temmuz seçimlerinde bu ilkenin gerçekleşmediğini savundu.

Seçimlerin, son açıklanan nüfusa göre yapılması halinde AK Parti'nin milletvekili sayısında azalma olacağını kaydeden Okay, TÜİK'in sonuçlarına göre, milli iradenin tecelli etmediği gerçeğinin ortaya çıktığını söyledi.

AA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious