Bu sözlerin altında kalır

  • Giriş : 09.04.2007 / 00:00:00

Erdoğan'dan Barzani'ye sert yanıt: Bu sözlerin altında kalır

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Irak Kürdistan Demokratik Partisi lideri Mesut Barzani’nin açıklamalarıyla ilgili olarak, "Barzani ne yazık ki yine haddine tecavüz etmiştir, haddi aşmıştır. Bu ifadelerle eğer kendini tatmin ediyorsa onu bilemem ama Türkiye Cumhuriyeti’nin bu tür tatminlere ihtiyacı yok" dedi.
Başbakan Erdoğan, Ankara’da 84 okul ve eğitim kurumunun ortak açılışı için MEB Şura Salonu’nda düzenlenen törenden ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Erdoğan, bir gazetecinin, "Barzani’nin son açıklamalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusu üzerine şunları kaydetti:
"Geçenlerde Arap Ligi Riyad Zirvesi’ne davetliydik. Orada Irak Cumhurbaşkanı Talabani ile bu konulara yönelik bir görüşmemiz olmuştu ve (medya üzerinden konuşmasak çok isabetli olur) demiştim. Ben kendilerine orada bazı şeyler izah ettim fakat görülen o ki bu sözlerinde yine duramadılar, duramayacaklar.
Ben şunu tavsiye ederim; altından kalkamayacakları sözler söylemesinler.
Yerlerini, konumlarını çok iyi tespit etmeleri gerekir. Sonra bu sözlerin altında ezilirler ve Türkiye ile sınırdaş olan bir Kuzey Irak, şu anda attığı bu adımlarla çok ciddi yanlışlar yapmakta ve bunun bedeli onlar için çok ağır olur.
Biz tabii bir devletiz. Tarihi çok eski asırlara dayalı bir devletiz. Ta bırakın Kuzey Irak’ı, Bağdat’a kadar nasıl bir tarih geçirmişiz bunu tüm tarih bilir. Bu bakımdan bu ifadeleri kullanırken çok dikkatli kullanmak lazım. Barzani burada ne yazık ki yine haddine tecavüz etmiştir, haddi aşmıştır. Bu ifadelerle eğer kendini tatmin ediyorsa onu bilemem ama Türkiye Cumhuriyeti’nin bu tür tatminlere ihtiyacı yok. Bu sözlerin altında kalmamaları gerekir. Buraya dikkat etmelerinde büyük fayda var." Irak’a komşu ülkeler toplantısının Mısır’da yapılıp yapılmayacağı yönündeki bir soru üzerine Erdoğan, "Şu anda öyle bir gelişme gözüküyor. Bugün Bakanlar Kuruluna nihai durum gelmiştir veya gelecektir. Ona göre değerlendirmesini yapacağız" diye konuştu.
Bir gazetecinin, "Hafta sonu Karadenizdeydiniz. Ne izlenim aldınız, hemşehrileriniz Cumhurbaşkanı adayı olmanızı istiyorlar mı?" sorusuna ise Başbakan Erdoğan, "Değerli arkadaşlar benimle beraber yaşadınız. Yolculuğumda siz de benimle beraberdiniz. Sizler benden daha iyi teneffüs ettiniz. Çünkü siz dışarıyı daha iyi gözlemlediniz. Onun için siz bunu iyi takdir edersiniz" karşılığını verdi.

BAKANLAR KURULU'NDA DA GÖRÜŞÜLECEK

Barzani'nin açıklamalarının şu saatlerde toplanan Bakanlar Kurulu'nda ve yarın toplanacak Milli Güvenlik Kurulu'nda da ilk gündem maddesi olarak ele alınması bekleniyor. Bakanlar Kurulu toplantısında Abdullah Gül'ün bilgi vermesi ve açıklamaların kapsamlı bir biçimde değerlendirilmesi bekleniyor. Toplantı sonunda da Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek bir açıklama yapacak.

MGK'DAN SERT YANIT BEKLENİYOR

İç ve dış tehdit değerlendirmesi yapılacak olan MGK’da gündemi IKDP lideri Barzani’nin son açıklamalarının belirlemesi bekleniyor. Kurul’da Barzani’nin açıklamaları çerçevesinde Irak konusu ele alınırken Barzani’nin açıklamalarına yanıt verileceği de belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious