Bu suçlama Başbakan'a hiç yakışmadı

Bu suçlama Başbakan'a hiç yakışmadı.11027
  • Giriş : 27.05.2009 / 06:20:00
  • Güncelleme : 26.05.2009 / 22:57:15

''Bütün vatandaşların telefonlarının dinlenmesi faşizan bir yaklaşımdır."

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


'NAMSA'nın mayınları temizlediği ülkelerden biri, Azerbaycan'dır. Bu mayınların temizlenmesi işinde, bir tecrübeli ülke öncülük yapıyor. Azerbaycan'daki mayın temizleme işinde NAMSA, çalışmalara öncülük yapan ülke ise Türkiye'dir. NAMSA'nın desteğiyle, Türkiye'de, Kırıkkale'de bir mayın imha ünitesi kuruldu. Bu konuda Türkiye'nin çok tecrübesi var'' diye konuştu.

Öymen, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin, Suriye sınırındaki mayınların temizlenmesini öngören kanun tasarısına ilişkin sorularını yanıtladı.

Bu konuda daha önce görev yapan subayların kendilerini aradığını, mayınların temizlenmesinin Silahlı Kuvvetler açısından zor olmadığını söylediklerini kaydeden Öymen, Türk Silahlı Kuvvetlerinin bu konuda çok tecrübeli olduğunu belirtti.

Öymen, mayınların özel sektöre temizletilmesinin, akla gelebilecek en son ihtimal olduğunu ifade ederek, pek çok ülkenin mayınlarını Silahlı Kuvvetlere temizlettiğini vurguladı. Öymen, NATO'ya bağlı NAMSA'nın, mayın temizlemede öncülük ettiğini dile getirerek, ''NAMSA'nın mayınları temizlediği ülkelerden biri Azerbaycan'dır. Bu mayınların temizlenmesi işinde, bir tecrübeli ülke öncülük yapıyor. Azerbaycan'daki mayın temizleme işini yapan NAMSA, çalışmalara öncülük eden ülke ise Türkiye'dir. NAMSA'nın desteğiyle, Türkiye'de, Kırıkkale'de bir mayın imha ünitesi kuruldu. Bu konuda Türkiye'nin çok tecrübesi var'' diye konuştu.

Türkiye'de 900 binden fazla mayının, Ottowa Sözleşmesine göre çıkarılması gerektiğine işaret eden Öymen, ancak yasa tasarısının Suriye sınırındaki 600 bin mayınla ilgili olduğunu belirtti.

-CHP NEDEN KUŞKU DUYUYOR?-

Öymen, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, ''Suriyeliler bunu yaptı, biz de onlar gibi yapıyoruz'' dediğini ifade ederek, sözlerine şöyle devam etti:

''Suriyelilerin böyle bir şey yaptığı yok. Bizdeki bilgilere göre, Suriye'nin temizlediği mayınlar, Golan Tepelerine yakın bölgelerdeki mayınlardır. Bunu yapan da Suriye silahlı kuvvetleridir. Başbakan'ın, daha kapsamlı bilgi sahibi olarak konuşmasını tavsiye ediyoruz. Pek çok ülkede silahlı kuvvetler bu işi yapıyor. NAMSA gibi veya kar amacı gütmeyen uluslararası kuruluşlar var. Bunlardan biri, bugüne kadar 5 milyon mayını temizlemiştir ve 7 bin personeli vardır. Bunların çalışmalarını, BM, AB gibi kuruluşlar, özel bazı sosyal yardım kuruluşları finanse ediyor. Bu arazilerin, mayınları temizleyen firmaya, yarım yüzyıla yakın süre işletilmesi için verilmesi örneğine, biz dünyada rastlamadık. Hükümet rastladıysa bize de bildirirse memnun oluruz. Bizim kuşkumuz, Hükümetin esas amacının bu toprakları, birkaç şirkete tahsis etmesidir. Aksi halde, yasa tasarısının mantıki izahı ve dünyada bir örneği yoktur.''

-''BAŞBAKAN'A HİÇ YAKIŞMADI''-

Öymen, Başbakan Erdoğan'ın, Türkiye'nin geçmişindeki bazı olayları ''faşizan yaklaşımlar'' olarak nitelendirmesini, büyük üzüntüyle karşıladıklarını ifade etti.

Hiçbir dönemde cumhuriyet hükümetlerinin, hiç kimse, hiçbir ülke tarafından faşistlikle suçlanmadığını belirten Öymen, ''Sayın Başbakan'ın neyi kast ettiği belli değildir. Mayınlardan, İsrail şirketine bu projelerin verilme ihtimalinden bahsederken bunu söylüyor. Bir Başbakan, kendi ülkesinin geçmişiyle ilgili daha dikkatli konuşmak, eğer bir konuda iddiası varsa, neyi iddia ettiğini açıklamak zorundadır. Hangi olayı, durumu, hükümeti kast ediyor; bunları açıklamadan, geçmişimizi bir bütün olarak faşizanlıkla suçlamak, Başbakan'a hiç yakışmamıştır'' diye konuştu.

Öymen, her ülkenin geçmişinde sıkıntı, üzüntü verici, yanlış olaylar bulunduğunu ifade ederek, 6-7 Eylül olaylarını onaylamanın mümkün olmadığını kaydetti.

''Faşistlik çok kolay kullanılacak bir kelime değildir'' görüşünü dile getiren Öymen, ''Bütün vatandaşların telefonlarının dinlenmesi faşizan bir yaklaşımdır. Faşist ülkelerde ancak bütün vatandaşların özgürlükleri bir bütün olarak kısıtlanır'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*