Bu tarikat liderininin tam 80 tane eşi var!

Bu tarikat liderininin tam 80 tane eşi var!.5513
  • Giriş : 08.04.2008 / 21:14:00
  • Güncelleme : 08.04.2008 / 21:12:50

Mormon tarikatına ait çiftlik evinde 534 kadın ve çocuk tahliye edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

ABD'nin güneyindeki Teksas eyaletinde, cuma günü bir çiftlik evine düzenlenen tarikat operasyonunda 534 kadın ve çocuğun tahliye edildiği bildirildi.

Yetkililer, çok eşliliğin hakim olduğu bir Mormon tarikatına ait çiftlik evinde başka kadın ve çocuk bulmak amacıyla aramalara devam edildiğini kaydetti.

2 yıl önce yakalanıp ömür boyu hapis cezası almıştı

Tarikatın lideri olduğu belirtilen Warren Jeffs ise Las Vegas yakınlarında 2006'da trafik ihlali nedeniyle yakalanmıştı. Ancak daha sonra tarikat lideri olarak ABD'de "en çok arananlar" listesinde olduğu ve küçük bir kıza tecavüz ettiği de anlaşılınca dava tüm Amerika'da gündeme oturmuştu. Warren Jeffs ömür boyu hapse mahkum edildi.

Babasının da 70 eşi vardı

1955 San Francisco doğumlu olan Jeffs, babasının 2002 yılındaki ölümüne kadar tam 15 yıldır liderliğini ve peygamberliğini üstlendiği grubun başına geçti. 1890'larda Mormonlar tarafından ilan edilen çok eşli evliliği ana ilke olarak benimseyen bu grubun peygamberi baba Rulon Jeffs, 92 yaşında olduğu zaman 75 tane karısı vardı.

Lider olunca babasının dul eşiyle de evlendi

Babasının cenaze töreninin hemen akabinde yeni peygamber Warren Jeffs 'Çok uzun konuşmayacağım. Babamın geride bıraktığı dul kadınlardan elinizi çekiniz. Siz dul kadınlar (üvey anneleri oluyor); babam sanki hayattaymış gibi, benim odamın yanındaki odalarınızda yaşayacaksınız' demişti.

Liderliğinin ilk haftasında, iki üvey annenin itirazı hariç hiçbir engelle karşılaşmayan Jeffs, babasının dul eşleriyle evlenmişti. Bundan önce ve sonra başka kadınlarla yaptığı evlilikler bu sayıya dahil değil. Bir aralar 80 karısı olup, hakkında "80 eşli adam" belgeseli çekilen Jeffs'in, şu sıralar 70 karısı olduğu biliniyor.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious