Bu tavsiyelere uyun

  • Giriş : 04.07.2007 / 08:00:00

Sıcak havalar insan davranışlarını olumsuz etkilerken, kapalı ve kasvetli havalar ise karamsar, isteksiz ve depresif yapıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Psikolog Filiz Yakmaz, aşırı sıcaklarda insanların ruhsal yapısının bozulduğuna dikkat çekti.

Yakmaz, "Yaz aylarında aşırı sıcakların da etkisiyle fiziki aktivite, duygu durumu ve uyku bozuklukları belirtileri meydana geliyor. Bıkkınlık, isteksizlik hali, algı bozuklukları, tahammülsüzlük ve çalışma veriminde düşme gözleniyor" dedi. Yakmaz, mevsimsel değişikliklerinin uyum sorunları yaşanmasına, tartışmalara, öfke kontrollerinin yapılamamasına, sonuç olarak da kavgalara ve adli olaylara neden olduğunu söyledi. Öfkeli insanların, aşırı sıcaklarda öfke kontrollerini yapamadıkları gibi aceleci, sabırsız davranabildiklerine dikkat çeken Yakmaz, "Sıcak havanın etkisi, aceleci davranıp ani sinirlenmelerle birlikte reflekslerinin azalmasına yol açar. Bu da trafik kazalarına, iş kayıplarına ve iletişim çatışmalarına sebep olabilir" diye konuştu. Yakmaz, sıcak havalara karşı şu tavsiyelerde bulundu:

BU TAVSİYELERE UYUN

Sıcak havalarda ani tepkilerden kaçının. Düşünerek ve sabırla sakin davranın, tepkilerinizin uygun ve yerinde olması gerektiği ile ilgili kendinize hatırlatmalarda bulunun. Kendinizi dinlemek için zaman ayırın. Uzun seyahatlerde sık molalar verin. Dikkat ve konsantrasyon gerektiren işleri serin saatlere çekin. Mutlu olup, güldüğünüz ortamlarda bulunun. Gülmek büyük ölçüde stresi önler, unutmayın.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious