Bu teknoloji iletişim sorunlu çocuklar için

Bu teknoloji iletişim sorunlu çocuklar için.13936
  • Giriş : 07.06.2009 / 08:14:00

Bilim adamları, iletişim sorunu olan çocukların daha iyi konuşmalarını sağlayan ilk teknolojiyi geliştirdiklerini iddia ediyorlar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


BBC'de yer alan haberde, "Bugün okul nasıldı?" isimli yazılım, beyinsel felç gibi sorunu olan çocukların daha hızlı konuşmaları ve iletişim kurmalarına yardım ediyor. Aberdeen ve Dundee Üniversiteleri ile Capability Scotland's Corseford Okulu'ndan bilimadamları arasındaki bir proje sonucu ortaya çıkan sistem, ilk olarak Corseford Okulu'ndaki öğrenciler tarafından denendi.

Aberdeen Üniversitesi'nden bilimadamları, sistemin çocukların okulda geçirdikleri gün hakkında daha kolay konuşabilmelerine ve soruları hızlıca yanıtlamalarına izin vererek daha fazla interaktif anlatım sağlamak için tasarlandığını söylüyorlar.

Sistemin denendiği okuldaki öğretmenler, kullandıkları ilk hafta içinde sistemin öğrenciler, terapistler ve aileler için çok yararlı, kullanışlı olduğunu belirttiler. Çocukların, kendi yardımları olmaksızın konuşmanın kontrolünü sağladıklarını açıkladılar.

Yeni sistemi kullanan öğrencilerden biri, bu sistemi kullandığı için çok mutlu olduğunu, kendisini daha iyi hissettiğini söyledi. Diğer bir öğrenci ise sistemin biraz farklı olduğunu, ancak sistemi çok sevdiğini kaydetti. Çocukların aileleri de çocuklarının okuldaki hikayelerini duymaktan zevk aldıklarını belirttiler.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*