'Bu ülkede huhuk taraflı işliyor'

  • Giriş : 12.08.2006 / 00:00:00

Eğitim Sen Şube Başkanı Şanlı, tutuklanmasını ülkede demokrasinin işlememesine bağladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Eğitim-Sen Eskişehir Şube Başkanı Ali Paşa Şanlı, 8 Ağustos günü Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nin talimatı üzerine, terör örgütünün eylemine katılmak suçlamasıyla Eskişehir Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi'nce tutuklanmıştı.

Malatya'ya götürülen Şanlı, buradaki duruşmanın ardından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Eğitim-Sen Eskişehir Şubesi'nde açıklama yapan Şanlı, mahkemece tutuklanmasını demokrasinin hantallaşmasına bağladı.

Daha önce de aynı suçlamalarla 2 kez gözaltına alındığını ancak mahkemelerin serbest bıraktığını ifade eden Şanlı, "20 yıl sonra aynı iddialarla tekrar mahkemeye çıkmam ülkemizde demokrasinin ne kadar hantallaştığının ve yanlı davrandığının göstergesidir. 1985 yılında aynı suçlamayla gıyabi tutuklama kararı ile Tunceli'ye götürüldüm. İşkence ve baskı gördüm ama delil çıkmayınca serbest kaldım. 1987 yılında yine aynı iddialarla Tunceli'nin Hozat ilçesine götürüldüm. Yüzleştirmeler yağpıldı, iddiaların asılsız olduğu anlaşılınca tekrar serbest bırakıldım." dedi.

"20 yıl sonra yine aynı suçlamayla tutuklandım. Adresimin belli olmadığı ileri sürüldü." diyen Şanlı, "Oysa görev yerim belli ve nüfus kayıtlarım biliniyorken kaydım hala Tunceli'deymiş gibi gösterilmek suretiyle güvenlik güçlerince yanlış bilgi verilerek yurtdışında olduğum ileri sürülmüş. Bu da işleyişin ne kadar çelişkili olduğunu göstermektedir. 1986 yılından beri Eskişehir'de sendikal mücadele veriyorum. Eskişehir Valiliği protokol listesinde KESK adına ismim kayıtlı. Bu kadar somut bilgiler varken yurtdışında kaçağım, gizli bir örgüt üyesiyim. Hiçbir soruşturma yapılmadan apar topar Malatya'ya götürüldüm. Oradaki mahkeme, sunduğumuz bu somut deliller ışığında dosyamı ayrı bir dava olarak ele alacak ve ilgili kurumlara doğrulattıktan sonra dosya kapatılacak." diye konuştu.

Ali Paşa Şanlı, Eskişehir'de çıkarıldığı mahkemece 'terör örgütü üyesi olmak' ve 'anayasal düzeni zorla değiştirmeye kalkışmak' suçundan tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

Şanlı'nın 20 yıl önce, yasadışı TİKKO örgütünün bir eylemine karıştığı ve bu olaydan dolayı arandığı ileri sürülmüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious