"Bu ülkede kürtler azınlık değildir"

  • Giriş : 16.01.2008 / 19:01:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'de Kürt kökenli insanlara "Bu ülkede azınlık olur musunuz?" sorusu sorulduğu zaman soruyu soranları tekme tokat dışarı gönderileceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İspanya'nın başkenti Madrid'te düzenlenen Nueva Economia Forumu'nda İspanyol işadamlarına konuştu. The Wall Street Journal gazetesi tarafından organize edilen formun ikinci bölümünde soruları cevapladı.

Bir basın mensubunun "Kürtler özerk bir statüye veya azınlık hukukuna sahip olacak mı?" yönündeki sorusunu cevapladı. Erdoğan, ilk soruda "Kürdistan" ifadesinin yer aldığı, ikinci soruda ise "Kürtler" ifadesinin kullanılması üzerine soruyu cevapladı. Erdoğan, "Bu soru çok yanlış bir soru. Benim ülkemde Kürt kökenli vatandaşlarım benden farklı bir statüye sahip değil. Ben Başbakan Tayyip Erdoğan olarak nasıl bir statüye sahipsem benim Kürt kökenli vatandaşlarımda ayın statüye sahip." dedi.

Başbakan Erdoğan kendisinin sahip olduğu haklara Kürt kökenli vatandaşlarında sahip olduğuna işaret ederek, "Kürt kökenli vatandaşlarıma bu ülkede azınlık olur musunuz? sorusunu sorduğunuz zaman soruyu soranları tekme Tokat dışarı gönderirler. Niye çünkü olanlar asli unsurdur. Böyle bir azınlık şeyini asla kabul etmezler. Türkiye'de benim Kürt kökenli vatandaşlarım başbakan da, bakanda olmuştur. Anayasal kurumların hepsinde görev almışlardır. Daha ne olsun. Buna bir engel yoksa daha ne olsun. Bunlar art niyetli olarak ülkemizin üniter yapısı üzerinde hesabından kaynaklanmaktır. Biz buna prim vermeyiz. Bölücü terör örgütü de gayreti buradan kaynaklanmaktadır. Bölücü terör örgütü benim Kürt kökenli vatandaşlarımı istismar etmektedir. Onları istismar etmektedir. Kazandırdığı geleceğe yönelik kazandıracağı da yoktur. O bölgede partimin birinci olması sıradan bir olay değildir. Demek ki ben Kürt kökenli halkımla bütünleşmişim, kaynaşmışım. Bizde etnik, bölgesel, dinsel milliyetçilik yasaktır. Farklı azınlıktı şuydu buydu gibi oyunların içinde de yer almayız. Üniter yapımıza da asla söz söylemeyiz. "diye konuştu.

"Mayıs ayında Almanya Başbakanı Merkel ve Fransa Devlet Başkanı Nicolas Sarkozy ile konuşacaksınız?" sorusuna Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: "Önce Almanya'da masaya yemek olarak ne geleceğini bilemiyoruz. Sarkozy ne Merkel ne getirecekler görelim. Beğendiklerimizi seçeceğiz. Beğenmediklerimizden yiyecek halimiz yok. Sarkozy imtiyazlı ortaklık diye birşeye takılıp duryor. AB muktesabatı içinde içinde AB'ye üyelik vardır. Türkiye kabul edilecekse edilir edilmeyecekse edilmez her ikisinin ortasındaki bir yeri bizim kabul etmemiz mümkün değil. Bunu Sarkozy'inin de sayın Merkel'in de bilmesi lazım. Bunu kendilerine söylediğim için burada rahatlıkla söylüyorum. Türkiye AB'ye kazandıracak. Neyi? Medeniyeteler ittifakını. Bir buçuk milyarlık İslam dünyası ile Batıyı bütünleştirmede bir köprü görevini görecektir. Türkiye böyle bir misyon üstlenmiştir. Almanya'da yaptığımı görüşmelerde temennim odur ki yanlış yaklaşım tarzını ortadan kaldırırız. "

"İran'ının istikrarı bozmakta en önemli ülke olduğunu söylediğinde ABD ile hemfikir misiniz?" sorusuna Erdoğan, şöyle cevapladı: "İran ile Türkiye olarak aramızdaki münasebetleri söylemem gerekir. İran ile özellikle göreve geldikten sona artan ticaret hacmimiz var. Bu ticaret hacmimizin en önemlisi de İran'dan doğalgaz alıyoruz. Birinci derecede doğalgaz ithal kaynağımız Rusya. İkinci derecede iran. Buna karşılık mal ihracı yapıyoruz. Aramızda herhangi bir sorun söz konusu değil. Biz gelmeden önce maalesef arzu edilen bir komşuluk da yoktu aramızda. Şimdiki gibi istikrar da yoktu. 1 milyon İranlı turist Türkiye'ye geldi. Takdir edersiniz ki bunlar küçümsenecek şeyler değil. Burada sadece nükleer enerji ile alakalı konu gündemde. Biz şunu açık söylüyoruz kitle imha silahı olarak İran'da böyle bir yapılanmanın olması bizim de olumsuz yaklaşımımızı gerektir. Bunu insani amaçlı kullanackasa buna söylecek bir sözümüz olmaz. Aynı şekilde nükleer enerjiyi sahip komşu ülkeler var. Bunlar doğal. Bunlara kimse birşey demiyor. Bunu da anlamakta ben zorlanıyorum. Adil olmamız gerekiyor." dedi.

"Sizce Türkiye ne tür önemler alabilir dünya çapında BM'ye destek verecek sorunların çözümü açısından?" sorusunu cevapladı: "Gerek Afganistan gerek Filistin gerek Irak'ta BM aslında atması gereken adımları atmıştır diyemeyiz. Burada ne yazık ki hala bir işi hafiften ele almak gibi bir tutum söz konusu. Afganistanın 5 yıl öncesi durumunu şu an ile değerlendirdiğimizde ileri mi gidiyoruz geri mi gidiyoruz diye baktığımızdan ne yazık ki bir durağan dönemden sonra terör örgütleri ne yazık ki dişini göstermeye başladı. BM çok daha kararlı bir duruş sergilemesi lazım. Bunu sergilerken de özellikle Afganistan'da Türkiye dışında halkı müslüman olan ülkelerin orada çalışma yapmasında fayda görüyorum. Koalisyon güçleriyle iletişim bozukluğu var. Bu da tahrik meydana getiriyor. Bizim askerimizle Afgan halkı arasında ufak tefek sorunlar dışında sorun yaşanmamıştır. Irak'ta zaten BM yok diyebiliriz. Sadece koalisyon güçleri var. Şu anda BM'nin devreye girebilmesi süreci yaşanıyor. Filistin konusunda BM ne yazık ki orada da yok. Filistin meselesinde şahsen ben şunu beklerim. İsrail ile Filistin arasında bir hat çizilecekse burada BM yer almalı. Sınırda İsrail askerleri beklediği sürece burada barışı temin etmek mümkün değil. Ben başbakan olarak İsrail'den Filistin'e geçerken orada yarım saat bekletildim. Arabamın Türk bayrağı var yarım saat bekliyorum. Ortadoğuda İsrail ile en uyumlu ülke biziz . Neden özgüven yok? Ama orada BM olmuş olsa böyle bir sıkıntıyı yaşamak mümkün olmaz." dedi.

"İspanya'nın Türkiye'nin AB üyeliğine ilişkin desteği seçim sonuçlarında değişir mi?" yönündeki soruya ise Erdoğan, "Şimdi beni köşeye sıkıştırıyorsunuz" şeklinde esprili bir cevap verdi. Erdoğan, İspanya'nın Türkiye'yi desteklemesini bir devlet politikası olarak gördüğünü vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious