Bu ülkede ne klima ne de kalorifer var, her taraf yemyeşil!

  • Giriş : 09.01.2008 / 04:10:00
  • Güncelleme : 09.01.2008 / 01:20:16

Denize kıyısı olmayan bu ülke yıl boyu yemyeşil. İklimi çok güzel. Ne klimaya ne de kalorifere ihtiyaç var burada.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Malavi sömürgeci ülkelerden yakasını kurtaramamış. İngilizce yaygın olarak konuşuluyor. Sokaklardaki İngilizce tabelalar dikkatlerden kaçmıyor. Devlet okullarında milli marşlarını bile İngilizce olarak da söylüyor onlar.

Bu ülkede yaşlı insana pek rastlanılmıyor. Sağlık imkanlarının yetersizliğinden dolayı erkenden hayatlarını kaybediyorlar. doktor sayısı çok yetersiz olan ülkede toplam 190 doktor görev yapıyor.

Malavi sokaklarında ilerleyen Ayna ekibi sokak terzilerine rastlıyor yol kenarlarında. Kira ve dükkan giderleri yok onların. İşlerini de çok çabuk bitiriyorlar. Bu terziler yarım saat içerisinde bir pantolonu dikebiliyorlar.

Ayrıca çok sayıda telefoncu var yine sokaklarda. 60 km’lik alanda çeken, kablosuz telefonlar bunlar. Bir çok Malavilinin geçim kaynağı olmuşlar.

Ayna şehirden ayrılıp kırsal alanlardaki hayatı keşfetmek için düşüyor Malavi yollarına. Yol boyunca çay bahçeleri uzayıp gidiyor. Dört büyük çay bahçesi var ülkede. Ancak dördü de İngilizlere ait. Onlar kendi topraklarında İngilizler için çalışıyor karın tokluğuna. Parayı kazanansa yine sömürgeci ülke oluyor tabi.

Şimdide bir pazara düşüyor Ayna’nın yolu. Bu pazarda yiyecekten, giysiye kadar her şey satılıyor. Pazarı gezen Ayna’nın dikkatini küçük poşetlere konulmuş sıvılar çekiyor. Bunlar tek yemeklik için kullanılan sıvı yağlar. Halk fakir olduğu için kiloluk yağ alamıyor. Günlük hayatlarında yemeklerine yağ ve tuz da koymuyorlar zaten. Bu yağları misafirleri geleceği zaman alıyor ve yemeklerinde kullanıyorlar.

Giysiler bölümüne ikinci el kıyafetler satılıyor pazarda. Avrupalıların giysileri temizlenip, kiliseler aracılığı ile burada satışa sunuluyor. Zaten yokluk içinde olan halk çok rağbet ediyor bu kıyafetlere. Öyle ki çoraplarını bile ikinci el alıyor onlar.

Pazardan ayrılıp yoluna devam ediyor Ayna. Çiçili Kültür Gurubuna rastlıyor ekip. Geleneksel danslarını sergiliyorlar. Müzik aletlerinin onlar için o kadar da önemli olmadığı anlaşılıyor Afrika tamtamlarının yanında teneke parçasını da çaldıklarını görünce.

Türklerin Malavi’de bir yetimhane açtığını öğrenen ekip, yola koyuluyor hemen. Yaşları çok küçük olmalarına rağmen dilimizi öğrenmişler hemen. Türkçe şarkılar söylüyorlar hep birlikte. Kimsesi olmayan bu çocukların eğitim yuvası olmuş bu yetimhane.

Malavi’de Bedir Kolejini ziyaret ediyor Ayna. 2001 yılında kurulmuş olan okulun ek bina inşaatları devam ediyor. Öğrenciler Türkçe şarkılar söylüyor, şiirler okuyor Ayna’ya.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious