Bu üslup yakışmadı

  • Giriş : 22.08.2006 / 00:00:00

AKP'li Fırat, "Bir arkadaş televizyonlara çıkıp yanlış bir seksüel tercih içindeymiş gibi hareketler yapıyor" deyince Koç'tan sert bir yanıt geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın danışmanı Cüneyd Zapsu'nun PKK koordinatörü olmasını öneren CHP Grup Başkanvekili Prof. Dr. Haluk Koç için, "Bir arkadaş televizyonlara çıkıp yanlış bir seksüel tercih içindeymiş gibi hareketler yaparak şaka yaptığını zannediyor" ifadesini kullandı.
Fırat, dün düzenlediği sohbet toplantısında Koç'un Zapsu'yla ilgili söylediklerini içeren haber metnini göstererek ağır eleştirilerde bulundu. Koç'un açıklamalarının bulunduğu metne bakarak konuşan Fırat, "Bir arkadaş var. Bazı genel ahlaktan yoksun. Aklı sıra latife yapıyor. Her insanda değer yargısı olması lazım. Ama onunki hep çukur. Hiç olmazsa sıfır olması lazım" dedi. Fırat, isim vermeden Koç'u şöyle eleştirdi:

'Latife yapmanın da kuralları var'

"Bir arkadaşımız televizyonlara çıkıp yanlış bir seksüel tercih içindeymiş gibi hareketler yaparak şaka yaptığını zannediyor. Siyasete zarar veriyor. Latife yapmanın da bazı kuralları vardır. Onları yapmak lazım. Onun seviyesine inmek zor oluyor. Onu bundan sonra muhatap almayacağım. Bir de adının önünde Prof. yazıyor. Tuhaf bir yapıya sahip. İnşallah ıslah olur."
"CHP'li Koç'u mu suçluyorsunuz?" sorusu üzerine onay veren Fırat, "Anlayan anlayacağını anlamış zaten" dedi. Fırat, daha sonra yaptığı açıklamada ise, "Ben isim vermeden genel söyledim. Haluk Koç kendi üzerine alındıysa kendisi bilir" ifadelerini kullandı.

Koç: Acıtıyorum galiba

CHP'li Prof. Koç ise Fırat'ın sözlerine şu yanıtı verdi:
"Ben açıklamamda AKP hükümetinin PKK koordinatörü atama sürecinin terör örgütünü doğrudan masaya davet etmek olduğunu, PKK'nın taraf olarak görüleceği riskini dile getirdim. Değişik alanlarda meziyetleri belli olan Başbakan danışmanları ve AKP Genel Başkan yardımcılarından birinin koordinatörlüğü üstlenip üstlenmeyeceğini sordum. İsim sarf etmedim.
Söz konusu sözleri sarf eden kişi, demek kendisini değişik meziyetlere adres olarak görüyor. Bu sözleri onun kendi üslubuna bırakıyorum. Ben duyarlılıkları sergileyerek görevimi yapıyorum. Çok acıtıyorum galiba. Bundan rahatsızlık duymaları çok doğal. Ben onların düzeyinde kimseye yanıt vermem. Dervişin fikri neyse zikri odur. Kendi kafalarından bu tür şeyler geçse bile Türkiye bu zevattan çok güçlü bir ülkedir. Bir dönem Türkiye'de yönetimi ele geçirenlerin demokratik yollardan işbaşından uzaklaştırılacakları günü iple çekiyorum."
Koç, NTV'ye yaptığı açıklamada da, "Ben orada isim vermemiştim. Ama yarası olan gocunur. Çirkin bir üslupla karşı karşıyayız. Onun seviyesine inmek istemiyorum" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious