Bu yaz ciddi kuraklık tehlikesi var

  • Giriş : 17.05.2007 / 00:00:00

Çevre Bakanı Osman Pepe ''Türkiye bu yaz çok ciddi bir kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya'' dedi. Bakanlık kuraklığa karşı yeni önlem paketini açıklamaya hazırlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

CNN TÜRK'e konuşan Pepe, yaklaşan tehlikenin boyutlarını ilk kez bu kadar net bir şekilde ortaya koydu. Pepe kuraklığın her alanda ağır hasarları olacağını söyledi.

Üç ay önce Çevre ve Enerji Bakanlarıyla kameralar karşısına geçen Tarım Bakanı Mehdi Eker “Şu anda tarımsal bir kuraklık söz konusu değil” demişti.

Üç ay sonra üç bakan arasında bulunan Osman Pepe “Son seksen yılın en kurak yazına giriyoruz” sözleriyle tehlikeyi kabul etti.

Bu sene Türkiye hem meteorolojik açıdan, hem hidrolojik açıdan, hem tarımsal açıdan, kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya.

Bakan Pepe “Türkiye her 6 yılda kuraklık, ama 18 yılda şiddetli kuraklık yaşıyan bir ülkedir. Ama bu seneki kuraklık bunların hiçbiriyle mukayese edilemeyek kadar kendisini hissettiriyor” tespitini yaptı.

Pepe, 6 Mayıs tarihinde hava sıcaklığının 32.4 derece olarak ölçüldüğünü hatırlattı ve bu yaz Türkiye'yi çok etkili bir kuraklık döneminin beklediğini söyledi.

“Kuraklık deyip geçmek söz konusu olamaz” diyen Pepe, “Kolay bir iş değil. Ekonomik, sosyal her tarafa kalıcı ve çok esaslı tesirleri olacak. Bunu şimdiden görüyoruz“ dedi.

Aslında kuraklığa karşı eylem planı şubat ayında Çevre, Tarım ve Enerji Bakanlarının ağzından Türkiye'ye duyurulmuştu. Ancak bu süre içinde kimse bu planı dikkate almadı.

İlkbaharda beklenen yağışlar da gelmeyince tehlikenin boyutları daha da büyüdü. Çevre Bakanlığı şimdi kuraklığa karşı yeni önlem paketini açıklamaya hazırlanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious