Bu yaz kuraklık tehlikesi olmayacak

Bu yaz kuraklık tehlikesi olmayacak.21785
  • Giriş : 05.04.2009 / 13:23:00

Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Genel Başkanı İbrahim Yetkin, son yağışlarla birlikte birçok bölgede kuraklık tehlikesinin olmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Genel Başkanı İbrahim Yetkin, son yağışlarla birlikte birçok bölgede kuraklık tehlikesinin olmadığını belirterek, "Kuraklık tehlikesinin tüm bölgeler açısından ortadan kalktığını göstermektedir. Çukurova gibi bölgeler de artık yağmura doymuş hatta son günlerde artık yağışların durması için bazı çiftçilerimiz 'yağmur yağmasın' duasına çıkmıştır" dedi.

TZD Genel Başkanı İbrahim Yetkin İçkale Oteli'nde düzenlediği basın toplantısında, G-20 Zirvesi'nde IMF ile olan ilişkiler, ekonomik kriz ve rekolte hakkında açıklamalarda bulundu. 2002 yılından itibaren uygulanan tarım politikalarına göz atıldığında tarıma destek politikalarında bir canlanma ve buna bağlı olarak tarımda dibe vurma olan göstergelerde düzelme olduğunu söyledi.

İngiltere'nin başkenti Londra'da yapılan G-20 Zirvesi'nde küresel ekonominin artık serbest piyasaya terk edilmeyip bir şekilde
düzenlenmesi gerektiği yönünde kararlar alındığını hatırlatan Yekin, söz konusu düzenlemeyle ulusal ekonomiler ölçeğinde kalmayıp, küresel ekonominin düzenlenmesi anlamına geleceğini söyledi.

Yetkin, "IMF bu süreçte eskiden kendisine yüklenmiş olan borçların ödenmesinin sürdürülebilirliğini sağlamak görevini terk etmese de dünya ekonomisinin özellikle de az ve orta düzeyde gelişmiş ülkelerin kıtlanmış kredi kaynaklarına ulaşmasını kolaylaştırmak görevini de üstlenmiştir. Bu durumda IMF'nin 2001 yılındaki felaket tablosu gibi bir tablonun yaratılmasında katkıda bulunmaktan çok, reel ekonominin ve tabii bu arada tarım sektörünün canlandırılmasına katkı sağlamasını beklemek hakkımızdır" dedi. Ekonomik krize ilişkinde değerlendirmelerde bulunan Yetkin, Türkiye'nin krize karşı bir an önce kendi önlemlerinin alması ve IMF ile anlaşması halinde de yeni dönemin ruhuna uygun bir canlandırma paketi içermesi olduğunu söyledi.

Yetkin rekolte durumu ile ilgili olarak ise, "Kuraklık tehlikesinin tüm bölgeler açısından ortadan kalktığını göstermektedir. Çukurova gibi bölgeler de artık yağmura doymuş hatta son günlerde artık yağışların durması için bazı çiftçilerimiz 'yağmur yağmasın' duasına çıkmıştır" diye konuştu.

Yetkin daha sonra basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. Bir gazetecinin geçtiğimiz günlerde Ziraat Bankası'nın çiftçi borçlarının iyileştirilmesine yönelik açıkladığı bahar paketinin çiftçileri memnun edip etmediğini sorması üzerine Yetkin, "Soluk aldırma gibi olabilir. Borcu ertelenen kredi kullanan kimseler de bir daha kredi kullanamıyorlar. Faizsiz olarak ödeme kolaylığı sağlasalardı daha iyi olurdu" diye cevap verdi. Yetkin pirinçte ve kuraklık konusunda bir sıkıntının olup olmayacağının sorulması üzerine ise, son yağışlarla birlikte bu yıl kurak geçmeyeceğini pirinçte de geçen yıl yaşanan bazı sorunların bu yıl yaşanmayacağını dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*