Bu yıl düzenlenecek fuarlar

Bu yıl düzenlenecek fuarlar.12023
  • Giriş : 01.09.2007 / 14:50:00

Türkiye'de sonbaharla birlikte inşaat, elektronik, petrokimya, tıp, tekstil, otomotiv, tarım ve daha birçok alanda fuarlar düzenlenecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Antalya Expo Center'da 2007-2008 döneminde ulusal ve uluslararası 20 fuara, Kocaeli 2 fuara ve Samsun ise çeşitli fuarlara ev sahipliği yapacak.

Turizm ve tarım merkezi olarak anılan Antalya, son yıllarda düzenlediği ulusal ve uluslararası fuarlarla da adını duyurmaya başladı. Antalya Valiliği Özel İdare Müdürlüğü, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası ve Antalya Büyükşehir Belediyesi ile Antalyalı iş adamları ortaklığıyla kurulan Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım AŞ'ye (ANFAŞ) ait Antalya Expo Center'da (AEC) ilk fuar 1999 yılında düzenlendi. Antalya'da 8 yıl önce başlayan fuarcılık, her yıl daha da gelişti.

AEC'de 2007-2008 fuar döneminde 8'i uluslararası olmak üzere 20 fuar düzenlenecek. Sezonun ilk fuarı ise AFT Fuarcılık tarafından düzenlenen ''Antalya Auotoshow 2007 Fuarı'' olacak. 4-9 Eylüldeki fuara, 70'in üzerinde otomobil firması katılacak. Fuarda, Türkiye'nin yerli spor otomobili ETOX'un da tanıtımı yapılacak. Bu yıl İstanbul'da otomobil fuarının yapılmaması nedeniyle, otomobil firmalarının 2008 yılı plasmanları da Antalya fuarında düzenlenecek.

İnşaat ve turizm sektörüne yönelik düzenlenen ve uluslararası düzeyde yapılan ''Baucon Yapex 2007'', ''Yapex Windoor 2007'', ''Yapex Tadilat 2007'' fuarları da 25-28 Ekim 2007 tarihinde düzenlenecek. Antalya'nın en büyük ve ilgi çekici fuarlarından biri olan Isıtma, Soğutma Teknolojileri Fuarı 15-18 Kasım 2007, Türkiye'nin uluslararası alanda en etkili ve prestiji olan Uluslararası Sera, Tarım Ekipmanları, Çiçekçilik ve Teknolojileri Fuarı ''Growtech Eurasia 2007'' ise 6-9 Aralık'ta yapılacak.

FUARLARIN EKONOMİYE KATKISI

ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Çalık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin turizm başkenti olan Antalya'nın tarım, ticaret ve sanayi sektöründe son yıllarda hızla geliştiğini, fuarcılık alanında da büyük atılımlar yaptığını söyledi. AEC'de bu yıl 8'i uluslararası 7'si de ulusal olmak üzere 20 fuar düzenleneceğini belirten Çalık, 8 yıldan bu yana 70'in üzerinde çeşitli sektörleri ilgilendiren fuarlar düzenlendiğini bildirdi. Çalık, şöyle devam etti: ''AEC'de fuar sezonunda en az 20 fuar düzenlenmektedir. Yaklaşık 2 bin 500 firmanın katıldığı bu fuarlar, kent ekonomisine yılda en az 200 milyon YTL bırakmaktadır. 8 yıllık süre içinde düzenlenen fuarları 300 bin kişi ziyaret etti. Bu fuarlardan bir kısmı tamamen profesyonellere, bir kısmı ise halka açık düzenlendi.'' -BU YIL

YAPILACAK FUARLAR

AEC'de 2007-2008 döneminde ANFAŞ ve çeşitli şirketler tarafından düzenlenecek fuarların tarihleri ve adları şöyle:

04-09 Eylül : Otomobil, Ticari Araçlar ve Yan Sanayi Fuarı ''Antalya AUTOSHOW 2007'' 25-28 Ekim : 15. Uluslararası Yapı Malzemeleri İnşaat Teknolojileri ve Yapı Yenileme Fuarı ''Baucon YAPEX 2007'' 25-29 Ekim : Pencere & Kapı Sistemleri Aksesuarları ve Ekipmanları Fuarı ''YAPEX WINDOOR 2007'' 25-28 Ekim : Yapılarda Bakım & Onarım ve Yenileme Fuarı ''YAPEX TADİLAT 2007'' 25-28 Ekim : Seramik, Vitrifiye Ürünler, Banyo Armatürleri Ve Aksesuarları Fuarı ''SERAMİK, MUTFAK, BANYO FUARI 2007'' 15-18 Kasım : Isıtma, Soğutma, Havalandırma Teknolojileri Fuarı '' SODEX 2007'' 15-18 Kasım : Türkiye Genç İş Adamları Konfederasyonu Sanayi ve Ticaret Fuarı ''TÜGİK 2007'' 28 Kasım-1 Aralık: Anadolu Doğal Taş, Mermer ve Teknolojileri Fuarı, ''ANATOLIA STONE FAIR 2007'' 06-09 Aralık : 7. Uluslararası Sera, Tarım Ekipmanları, Çiçekçilik ve Teknolojileri Fuarı ''GROWTECH EURASIA 2007'' -2008 YILINDA YAPILACAK FUARLAR- 17-20 Ocak : 19. Akdeniz Turistik İşletmeler Donanımı, Tekstil, Dekorasyon ve Servis Ekipmanları İhtisas Fuarı ''ANFAŞ HOTEL EQUIPMENT 2008'' 06-09 Şubat : 15. Akdeniz Uluslararası Yiyecek & İçecek İhtisas Fuarı ''ANFAŞ FOOD PRODUCT 2008'' 27-29 Mart : Yaş Meyve, Sebze, Lojistik ve Teknolojileri Fuarı, ''ANFAŞ FRESHANTALYA 2008'' 17-20 Nisan : Hizmet Sektörü İhtisas Fuarı ''AKDENİZ HİZMET ARENASI 2008'' 24-27 Nisan 2008 : Belediye, Kent, Arıtma, Spor Emlak Fuarı ''KENT'S FUARLARI 2008'' 21-24 Mayıs : Tıbbı Cihazlar, Hastane Demirbaşları, Sarf Malzemeleri, Tıbbı Tekstil, Laboratuar Ekipmanları ve İlaç Sanayi Fuarı ''MEDİ-TIP Antalya 2008'' -KOCAELİ- Kocaeli'nde bu yıl ''Konut ve Mortgage Fuarı'' ile ''4. İzmit Sanayi Fuarı'' düzenlenecek. Kocaeli'nde 18-21 Ekimde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Uluslararası Fuar Merkezinde Ünyap Fuarcılık tarafından ''Konut ve Mortgage Fuarı'' düzenlenecek. Fuara konut ve finans sektöründen 60 veya 70 firmanın katılması bekleniyor. Sentez Uluslararası Fuar Organizasyon tarafından da 21-25 Kasımda ''4. İzmit Sanayi Fuarı'' düzenlenecek. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Uluslararası Fuar Merkezi'nde açılacak fuar, makine imalatı, taşıma istifleme, elektrik ve elektronik teknolojileri, endüstriyel otomasyon, hidrolik ve pnömatik, fabrika ihtiyaçları ve iş güvenliği, kalıp teknolojisi ve petrokimya olmak üzere 8 temel endüstri sektörünü kapsayacak. Fuara 150 firmanın katılması bekleniyor.

UZUN VADELİ BİR YATIRIM ARACIDIR

İzmit Ticaret Odası Başkanı Hüseyin Zeytinci, küreselleşmeyle birlikte ticaret sınırlarının ortadan kalktığını, üretimden çok ürettiğini satmanın önemli hale geldiğini söyledi. Her ilden yatırımcı ve firmaları bir araya getiren, alıcıları, satıcıları ve çok sayıda ürünü aynı anda buluşturma olanağı sağlayan fuarların, ticaretin gelişmesinde oldukça önemli bir yer tuttuğuna değinen Zeytinci, ''Fuarlar firmaların gelecekte güçlü bir potansiyel yapı kazanmalarında etkin rol oynamaları itibariyle firmanın tanıtımı için uzun vadeli bir yatırım aracıdır'' dedi. Kocaeli'nde Büyükşehir Belediyesi Uluslararası Fuar Merkezi'nde bugüne kadar çok sayıda fuar düzenlendiğini anımsatan Zeytinci, şöyle konuştu: ''Ancak beklenen seviyede katılımcı ve ziyaretçi potansiyeli yakalanamamıştır. Firmaların fuarlara yeterince talep göstermemesinin en önemli nedenlerinden birisi, fuarlara yapılacak yatırımların geri dönüşümünün belirsizliğinden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, gerek ilimizde gerekse ülkemizde, firmaların ürettiği ürünleri sergileyerek ülke içinde ve dışında pazarlamalarını sağlayan fuarların, ticaretin gelişmesi açısından tanıtımının yapılması için daha etkin çalışmalar yapılarak firmaların fuarlara yönlendirilmesi gerekmektedir.''

SAMSUN'DA FUAR DÖNEMİ

Samsun'da çeşitli fuarlara ev sahipliği yapacak. Bu fuarlardan ilki, 26 Ağustos-1 Eylül arasında Batı Park'ta fuar alanında ''Samsun Otomotiv 2007'' adıyla düzenlenecek otomobil fuarı. Çeşitli üreteci firma ve satış temsilcilerinin katılacağı fuarda çok sayıda firmanın piyasaya sürdüğü yeni otomobiller ile ses ve görüntü sistemleri, otomobil yedek parça, aksesuar ve yan sanayi ürünleri sergilenecek.

Daha önceki yıllarda olduğu gibi çevre il ve ilçelerden de çok sayıda ziyaretçinin ilgi göstermesi beklenen fuar, otomotiv sektörü açısından bölgedeki önemli etkinliklerden sayılıyor. Batı Park fuar alanında ekim ayında düzenlenecek bir başka etkinlik ise ''Samsun KOBİ Bilgi Fuarı'' olacak. 26 Ekimde açılacak 2 gün süreli fuarda KOBİ'lere yönelik eğitim, tanıtım ve bilgilendirme faaliyetlerinde bulunulacak. Samsun'da eylül ayı içinde düzenlenecek bir başka fuar etkinliği ise ''Samsun Estetik Güzellik Fuarı'' olacak. 6-9 Eylülde Atatürk Kültür Merkezi'de düzenlenecek etkinlikte özelliklere kadınlara yönelik güzellik malzemeleri ile sportif amaçlı malzemelerin tanıtımları yapılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious