Bu yıl fiş toplanacak mı?

  • Giriş : 07.02.2007 / 00:00:00

Maliye Bakanı aylar öncesinden açıkladı ve "2007 yılında vergi iadesi kalktı" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ancak Bakanın bu açıklaması fiş almamayı gerektirmiyor. Çünkü bu konuyla ilgili tasarı, plan ve bütçe komisyonundan daha bugün geçti. Gözler şimdi genel kurula çevrildi.

' 2007 yılında vergi iadesi verilmeyecek ' dendi. Vatandaş fiş almaktan vazgeçti.

Vergi iadesinin alınmayacak olması fiş almamayı gerektirmiyor. Ancak alışverişlerde bu durumun tam tersi manzaralar yaşanıyor.

Oysa henüz netleşmiş hiçbir şey yok. Meclis hala konuyu görüşüyor. Plan - Bütçe Komisyonundan geçen Tasarı, önümüzdeki günlerde Genel Kurula gelecek. Vergi iadesi için fiş toplamanın sona erip ermeyeceği Genel Kurulda yapılan oylama sonrası netleşecek.

Hükümet, sene sonlarını eziyete dönüştüren fiş toplama uygulamasını kaldırmak istiyor ama ortada henüz adı konulmuş bir kanun yok. Maliye Bakanlığı'nın yurt çapında yaptığı denetimler, vatandaşın bu konuda aklının karıştığını gözler önüne serdi. Çünkü pek çok kişi alışveriş sonrası fiş almıyor.

Vergi iadesinin kalktığı kesinleşmeden fiş almamazlık etmeyin. Tasarı büyük ihtimalle Meclisten geçecek ama Küçük te olsa uygulamanın devam etme ihtimali var.

Fiş vermeyene de fiş almayana da ceza gündemde. Üstelik bu cezalar hiç te hafife alınacak gibi değil. Maliye Bakanlığı, fiş vermeyen işletmeye 139 lira, almayan müşteriye ise 28 lira ceza kesmeye hazırlanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious