Bu yıl Hac iptal edilebilir!

Bu yıl Hac iptal edilebilir!.13925
  • Giriş : 11.06.2009 / 23:53:00
  • Güncelleme : 11.06.2009 / 23:57:43

Domuz gribi salgınını ilan edildi, sonrasında açıklama yapıldı!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sağlık Bakanlığı, Dünya Sağlık Örgütü'nün 41 yıl sonra ilk küresel grip salgını olarak, domuz gribi salgınını ilan etmesi sonrasında açıklama yaptı.

Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Turan Buzgan, Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) domuz gribi (A/H1N1) salgınıyla ilgili alarm düzeyini 5. aşamadan 6. aşamaya çıkarmasıyla ilgili olarak, ''Ülkemiz içerisinde bulaşma nedeniyle ortaya çıkan bir yerli vaka tespit edilmemiştir. İlk yerli vakada ilan söz konusu değil. Herhangi bir yerli vaka çıkarsa o zaman biz 5B'ye geçeceğiz'' dedi.

Buzgan, Bakanlık'ta yaptığı basın toplantısında, DSÖ'nün domuz gribi salgınında alarm düzeyini küresel grip salgının başladığı anlamına gelen ve en üst seviye olan 6. evreye çıkarttığını hatırlatarak, ''Evre 6, kıtalar arası bir salgını ifade etmektedir. Bu, DSÖ bölgelerine göre en az 2 bölgede salgın olması durumudur'' diye konuştu.

DSÖ'nün, salgını özellikleri ve hastalık şiddeti açısından orta düzeyde nitelendirdiğini dile getiren Buzgan, seyahat kısıtlaması ve sınırların kapatılması gibi önlemleri önermediğine dikkati çekti.

Buzgan, Türkiye'de sürecin başlamasından bu yana toplam 13 vaka tespit edildiğini belirterek, bunların tamamının yurt dışından gelen kişiler olduğu söyledi.

Son vakanın, bugün ABD'den İstanbul'a gelen bir kişi olduğunu ifade Buzgan, ''Ülkemiz içerisinde bulaşma nedeniyle ortaya çıkan bir yerli vaka tespit edilmemiştir. İlk yerli vakada ilan söz konusu değil. Herhangi bir yerli vaka çıkarsa o zaman biz 5B'ye geçeceğiz, ama daha sonra bir çok odak meydana gelir. Böyle odaklar meydana çıkarsa biz de 6. evreye geçmiş olacağız ancak şu anda bizde yerli bir vaka yok'' diye konuştu.

''Biz hazırlıklarımızı evre 6'ya göre yaptığımız için bu durumda mevcut önlemlerimiz yeterlidir. Gelişmelere göre de ek önlemler alınarak yürürlüğe konulacaktır'' diyen Buzgan, Türkiye'ye gelen vakaları tespit etmeye, bu kişilerden diğer kişilere bulaşmayı önlemeyi ve yerli vaka olup olmadığına yönelik tespit çalışmalarının da aktif olarak sürdürülmeye devam edileceğini kaydetti.

Buzgan, dünyadaki ve Türkiye'deki son gelişmelerin kamuoyu ile paylaşılacağını ifade ederek, şunları söyledi:

''Biz, bu evre 6 ile ilgili DSÖ'nün açıklamasını haber alır almaz, bununla ilgili Yürütme ve Bilim Kurulumuz'u toplantıya çağırdık. Süratle bir değerlendirme yaptık. Zaten beklediğimiz bir durumdu. Dolayısıyla bundan sonra muhtemel gelişmelere göre neler yapabileceğimiz konusunda da planımız bunu ortaya koyuyordu. Bunları gözden geçirme imkanı bulduk. Toplantıdan sonra da toplantıyı sürdürmeye devam edeceğiz.''

ALINAN TEDBİRLER

Bir gazetecinin ''Türkiye için olası bir senaryoda ne gibi önlemler alınacağını hatırlatır mısınız?'' talebi üzerine Buzgan, olası tedbirleri şöyle anlattı:

''Şu anda sevindirici olan husus ülkemizde yerli vaka olmamasıdır, bu sevindirici. Ülkemizde herhangi bir kişiye bulaşma olması durumunda odakları mümkün olduğunca dar tutmaya, tespit etmeye ve yayılmasını önlemeye yönelik tedbirleri almamız gerekiyordu. Şu anda ülkemize girişlerde termal kameralarla ateş tespiti yapıyoruz. Şüpheli durumlarda da gerekli muayeneleri yapıyoruz. Bunlara devam edilecek.

Seyahat kısıtlaması tarzında bir şey olmamakla birlikte zorunluluk olmadıkça dış seyahatlerin ertelenmesini tavsiye ediyoruz. Hastalık takip sistemimiz var. Dolayısıyla şüpheli vakaların hepsinin mümkün olduğunca laboratuvar testlerini yapmak, konuyla ilgili herhangi bir şekilde gözden kaçan ülkemize bir giriş olduğunda da tespit etmek için sistemimiz işliyor. Laboratuvarlarımız bu konuda gerekli donanıma sahip. Vatandaşlarımızı bilgilendirmeye, duyarlı kılmaya çalışıyoruz. Bakanlığımız dışındaki kurumlar da üzerlerine düşen gerekli çalışmaları sürdürüyorlar. Okulların tatil olacak olması önemli bir avantaj. Yine spor karşılaşmaları açısından da yaz dönemine girdik, büyük ölçüde karşılaşmaların bitmiş olması avantaj, ama ilerleyen süreçte herhangi bir şekilde vaka çıkar, vaka sayıları artar diye birşey söz konusu olursa, bu durumda iller bazında, ilçeler ya da genel ülke bazında bazı tedbirleri almak mümkün olacak.''

Buzgan, konuyla ilgili olarak vatandaşların farkındalığını artırmak amacıyla görsel medyada bilgilendirmelerin yapıldığını da hatırlatarak, yazılı basında da uzmanların görüşlerinin yer aldığını söyledi.

Vatandaşların el temizliğine önem göstermesi gerektiğini de vurgulayan Buzgan, öksürme ve aksırma anında ağzın tek kullanımlık mendille kapatılması gerektiğinin altını çizdi.

HAC SEYAHATİ

''Yurt dışına çıkmayın uyarısında bulundunuz. Önümüzdeki aylarda hac seyahati söz konusu, bunun ertelenmesi söz konusu olabilir mi?'' sorusuna Buzgan şu yanıtı verdi:

''Hac seyahati ile ilgili bir tedbir için tabii ki daha erken. Sonuçta Diyanet İşleri Başkanlığımız da o konuda gerekli açıklamayı yaptı. 'Sağlık Bakanlığı alınacak tedbirler konusunda bir karar verirse biz de gerekeni yaparız' dediler. Biz de konuyu takip ediyoruz, daha süremiz var. Dolayısıyla böyle bir şey yaklaşması durumunda dünyadaki gelişmelere göre hareket edeceğiz. Bu sadece hac ile alakalı değil. Sonuçta sonbaharla birlikte okullar açılacak. Toplu yaşam alanları var, tiyatro, sinema, spor karşılaşmaları var. Onlar için henüz bir gereklilik yok. Herhangi bir sıkıntı durumunda, vakaların artması durumunda gerekli tedbirleri elbette almak gerekecek. Takip ediyoruz, takibe göre devam edeceğiz.

DSÖ evre 6'yı ilan etti, ama ülkemizde yerli vaka olmadığı için biz daha bu evrede değiliz, ama hac elbette herkesi ilgilendiren bir husus. Ülkemizden yüz binlerin üzerinde insan hacca gidiyor. Dolayısıyla o döneme bir kaç ayımız var. Haccın ertelenmesi tarzında bir şey tabii dini açıdan, terminolojik açıdan düşünüldüğünde ne ifade eder bilmiyorum, ama hacca gidilmemesi yönünde bir karar alınabilir, bazı kısıtlamalar getirilebilir. Böyle bir şey mümkün, ama şu anda öyle bir tedbire ihtiyaç yok.''

Buzgan, aşı çalışmaları ile ilgili olarak da dünyada aşı üreticilerinin bu konuda çalışmalara başladığını, DSÖ'nün aşı virüsüyle ilgili suçları tespit ettiğini ve bunları firmalara bildirdiğini belirterek, firmaların da üretim aşamalarına başladığını bildirdi. Aşı üretmenin çok kıza zaman içinde olmadığını dile getiren Buzgan, ''Bu asgari 3-4 aylık bir süreç gerekiyor. Şu anda üreticilerden aldığımız bilgiler en erken Eylül sonu Ekim ayı başında aşının hazır olacağı yönündedir'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*