Bu yıl yapılan YAŞ'ta ilk kez ihraç kararı alınmadı

Bu yıl yapılan YAŞ'ta ilk kez ihraç kararı alınmadı.18368
  • Giriş : 05.08.2008 / 09:45:00

İhraçlarla gündeme gelen YAŞ’ta uzun yıllardan sonra ilk kez hiçbir subay ve astsubay ihraç edilmedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

TÜRK Silahlı Kuvvetleri'nin yeni komuta kademesinin belirlendiği Yüksek Askeri Şura'nın (YAŞ) 2008 yaz dönemi toplantısında 'ihraç' sürprizi yaşandı. Uzun yıllar sonra ilk kez YAŞ'tan 'disiplin suçu' veya 'irticai faaliyetler' nedeniyle subaylar hakkında ihraç kararı çıkmadı. Dört gün süren Yüksek Askeri Şura Toplantısı dün sona erdi. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Çankaya Köşkü'ne çıkarak kararları Cumhurbaykanı Abdullah Gül'e sundu. Büyükanıt saat 12.00'de, Gönül ise 11.55'te Çankaya Köşkü'ne geldi. Büyükanıt ve Gönül saat 12.40'ta Çankaya Köşkü'nden ayrıldı.

ERGENEKON İDDİASI

ARDINDAN Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği yazılı açıklı bir açıklama yaparak Yüksek Askeri Şura'da alınan kararları açıkladı. 2008 YAŞ kararlarında önceki yıllara göre 'ihraç' sürprizi yaşandı. YAŞ kararlarında en dikkat çeken nokta, önceki yıllarda disiplin suçu ve irticai faaliyet gerekçesi ile bir çok subayın ordudan atılmasına rağmen, bu yıl tek bir ihracın bile yaşanmaması oldu. YAŞ'tan kısa bir süre önce, Ergenekon ile ilişkisi bulunan 20 subayın dosyasının Genelkurmay'a sunulduğu ve YAŞ'ta bu subaylarla ilgili işlem yapılacağı iddia edilmişti.

SİYASİLER ŞERH KOYMADI

ANCAK bu yıl ne disiplin suçu gerekçesi ile, ne de irticai faaliyet gerekçesi ile TSK'dan ihraç edilen subay olmadı. İhraç olmayınca Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül de kararlara şerh koymadı.

32 GENERALLE 46 ALBAYA TERFİ

ŞURA kararlarına göre, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde 32 general ve amiral bir üst rütbeye, 46 albay ise general ve amiralliğe yükseldi.

46 general ve amiralin görev süreleri bir yıl uzatıldı.

STARGAZETE

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*