Bu yılan musluktan nasıl çıkar?

Bu yılan musluktan nasıl çıkar?.8431
  • Giriş : 15.09.2008 / 14:23:00

Adana Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürü Bayram Merdan, bir evin musluğundan yılan çıktığı yönündeki iddialarla ilgili, ''Musluktan yılan çıktığı iddiası asılsız olduğu kadar komik bir durum'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ASKİ Genel Müdürü Bayram Merdan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Merkez Yüreğir İlçesi Seyhan Mahallesi 12. Sokak'ta oturan bir lise öğrencisinin, ''perşembe günü mutfaktaki musluğu açtığında, su ile birlikte bir yılanın çeşmeden geldiği'' yönündeki iddialarıyla personelinin de basının da gereksiz yere meşgul edildiğini söyledi.

''Yaklaşık 30 santimetre uzunluğunda olduğu iddia edilen yılanın lavabodan düşerek buzdolabının arkasına kaçtığı ve daha sonra ev sahipleri tarafından öldürüldüğü'' yönündeki haberler üzerine inceleme yaptırdığını ifade eden Merdan, şunları kaydetti:

''Aslında bu konu incelenmeye bile gerek olmayan bir konu, ancak Adana kamuoyunu doğru bilgilendirmek adına bu çalışmayı yaptık. Çünkü, ortada tamamen mantık dışı bir durum söz konusu. Bu iddialar asılsız olduğu kadar da komik. Mantık yürütemeyen insanlarımızın buna kanabileceği ve bu yüzden sularıyla ilgili kaygı yaşayabileceğini düşünerek kamuoyunu aydınlatma ihtiyacı duyduk.''

''Biraz mantık yürütebilen bir kişi musluktan yılan çıkmayacağını idrak edebilir'' diyen Merdan, şöyle devam etti:

''Suyumuz, Çatalan Barajı'ndaki tesislerimizden kent merkezindeki musluklara gelinceye kadar günyüzü görmüyor. Suya herhangi bir yabancı madde hele hele de yılanın sızması mümkün değil. Diyelim ki sızdı, bu kez yaşaması mümkün değil. Yaşasa bile musluktan canlı olarak nasıl çıkar?''

Adana'daki konut ve iş yerlerinde kullanılan 4 çeşit sayaç bulunduğunu, bu sayaçların tamamının özelliklerinin aynı olduğunu anlatan Merdan, şöyle devam etti:

''Borulardan gelen su sayaçtan geçiyor. Sayacın içinde de filtre, süzgeç ve mini bir pervaneden oluşan mekanizma var. Bu mekanizmadan yılan nasıl geçer? Bir de anlattıklarına göre yılan canlıymış. Bu hepsinden de komik bir durum. Bir kere klorlu suda bırakın yılanı balık bile yaşamaz. Suyun geçtiği yerden değil yılan kum tanelerinin bile geçmesi söz konusu olamaz.''

Merdan, konuyla ilgili söz konusu eve gittiklerini belirterek, ''Ekiplerimiz, sayacı söküp aileye musluktan yılan çıkmasının mümkün olamayacağını izah etmek istemiş, ancak aile bunu bile kabul etmemiş'' dedi.

Genel Müdür Merdan, Adanalıların içme suyu yönünden son derece şanslı olduğunu, uzun yıllar yetebilecek kapasitedeki Çatalan Projesiyle kente ucuz ve kaliteli içme suyu temin etmenin gururunu yaşadıklarını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*