Bu yılın kayısısını 'dolu' yedi

Bu yılın kayısısını 'dolu' yedi.14338
  • Giriş : 24.06.2009 / 14:52:00

Malatya Ziraat Odası Başkanı Bayram Polatbaş, son 3 günde meydana gelen dolu yüzünden kaysı ağaçlarının yüzde 60'ının zarar gördüğünü söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Malatya ve çevre ilçelerinde etkili olan dolu, Malatya'nın en büyük geçim kaynağı kaysı bahçelerine büyük zarar verdi. Ziraat odası Başkanı Polatbaş, Merkez, Hekimhan, Darende ilçeleri ve Dilek beldesinde etkili olan dolu, yüzünde kaysı üreticilerinin ciddi zararlarının olduğuna dikkat çekti.

Polatbaş, "Meydana gelen dolu yüzünde bazı ilçelerimizde kaysı ağaçlarındaki meyvelerin yüzde 60'ı döküldü geri kalan kaysılarda kullanılamayacak durumda. Kayısı çok üreticilerimiz mağdur durumda." dedi.

Biran önce kriz masası oluşturulması gerektiğini aktaran Polatbaş, "Tarım Sigortaları İşletmesi Müdürlüğü' nün geçen seneki yanlış uygulamaları yüzünde bu sene vatandaş sigortaya rağbet etmedi. Vatandaş mağdur devletten yardım bekliyor." şeklinde konuştu.

Rekoltenin bu yıl düşük olduğunu ve yaşanan doluyla birlikte daha da aşağılara indiğini ifade eden Polatbaş, çiftçilerin yaş kaysıyı ucuza satmamalarını istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*