'Bu yılki toplantılar çalışanın iş sağlığı için yapılacak'

  • Giriş : 04.05.2006 / 00:00:00

Başesgioğlu, bu yılki toplantıların, inşaatlarda iş sağlığı ve güvenliği ile genç çalışanların iş sağlığı ve güvenliği, eğitimi ve entegrasyonu konusunda yoğunlaşacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından organize edilen ve iki gün sürecek toplantı Devlet Su İşleri Konferans Salonu'nda başladı. Toplantılara, bakanlık çalışanlarının yanı sıra sendika temsilcileri, yerli ve yabancı uzmanlar katılıyor.

Murat Başesgioğlu, yaptığı açılış konuşmasında, bu yıl iş sağlığı ve güvenliği konusunda bir kısım öncelikler belirlendiğini ve bunların inşaatlarda iş sağlığı ve güvenliği ile genç çalışanların, iş sağlığı ve güvenliği konusunda eğitimi ve entegrasyonu olduğunu söyledi.

Başesgioğlu, SSK kayıtlarına göre iş görmez duruma gelenlerin 4'te birinin ve ölümlü iş kazalarının 3'te birinin inşaat sektöründe gerçekleştiğini ve sektördeki mevcut tehlike ve risklere bakıldığında ilk 3 sırada yüksekten düşme, düşen cisimlerin çarpması kazı sırasında yaralanmanın görüldüğünü ifade etti.

Başesgioğlu, "İnşaat sektörü ölüm ve kazalara maliyet olma yönünden birinci sırada yer alması nedeniyle önceliklerimizden birini teşkil etmektedir. 2006 yılında inşaatlarda iş sağlığı ve güvenliği kampanyasını başlatmış bulunmaktayız" dedi.

"Geleceğin iş gücünün sağlıklı ve güvenli olması iş sağlığı ve güvenliğinin entegre edilmesine bağlıdır" diyen Başesgioğlu, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından bu yıl Haziran ayında gerçekleştirilecek Uluslararası Çalışma Konferansı'nın gündem maddelerinden birini de İş Sağlığı ve Güvenliği'nin oluşturacağını dile getirdi.

Başesgioğlu, şöyle dedi: "Bir sözleşme olarak görüşmeleri gerçekleştirilecek olan belge incelendiğinde eğitimin yine ön planda tutulduğu görülmektedir. Ayrıca İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğümüz iş sağlığı ve güvenliğinin eğitime entegre edilmesiyle çok örtüşen uluslar arası projeler Türkiye koordinatörü olarak sorumluluk almış bulunmaktadır. 'Güvenli Başla' ifadesini slogan olarak benimseyen bu projenin amacı iş sağlığı ve güvenliğinin eğitimle ilişkilendirilmesi ve insanların küçük yaşta iş sağlığı ve güvenliği kapsamında bilgilendirilmesi, iyi öneklerin başarılı uygulamaların paylaşılması olarak özetlenebilir."

Program çıkışında, SSK ve Bağ-Kur alacakları konusunda getirilen afla ilgili başvuruların sorulması üzerine Başesgioğlu, "Her gün artan bir şekilde müracaatlar oluyor ama şu an kesin bir rakam vermek mümkün değil. Bir iki gün içerisinde bir aylık bir değerlendirme yapacağım" dedi.

İki aylık sürenin azlığı konusunda şikayetlerin hatırlatılması üzerine Başesgioğlu, sürenin Mayıs'ın sonunda biteceğini ve idarenin eğer inisiyatifinde olan bir husus varsa idarenin o inisiyatifi kullanacağını söyledi. Başesgioğlu, yasanın 2 aylık bir süre öngördüğünü ve bunun az olmadığını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious