Bu yol 300 yıl dayanacak

Bu yol 300 yıl dayanacak.14599
  • Giriş : 29.10.2008 / 16:40:00

Consolid'ten yapılan yollar bakım onarım da gerektirmiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Burdur-Isparta yolu yapımı için Burdur'a gelen İsviçreli firmanın ürettiği Consolid adı verilen malzeme ile yapılan yolların 200-300 yıl kullanıldığı, ekonomik olan sistemin uzun vadede bakım onarım gerektirmediği belirtildi.
İsviçreli bilim adamı Prof. Dr. Gunter Scherr tarafından geliştirilen sistemle yolun taşıma kapasitesi 20 kat artırılıyor. Sistem Macaristan, Almanya, Hollanda, Afrika ülkeleri ve Amerika gibi birçok ülkede uygulanıyor.

Burdur-Isparta yolu yapımı için Burdur'a gelen Prof. Dr. Gunter Scherr, çeşitli ülkelerden gelen vali yardımcıları, yol genel müdürlerinden oluşan yaklaşık 15 kişilik heyet ve Burdur Valisi İbrahim Özçimen'e yol yapımı ve geliştirdikleri sistem hakkında bilgi verdi. Vali Özçimen, sistemin 1 kilometrelik bir mesafede deneme yapılacağını söyledi. Sistemin diğer ülke karayollarında özellikle bölünmüş yollarda uygulandığını ifade eden Özçimen, "Tarımsal alanlarda, orman yollarında, demir yollarında, metro inşatlarında, maden alanlarında, limanlarda, helikopter inşatlarında, gölet, baraj inşatlarında çalışmaları var. Hollanda, Macaristan, Rusya, Moğolistan, Almanya ve Çin ile Amerikan'dan referanslar var. İlimizde de uygulamayı göreceğiz. Ülkemiz ve Burdur için iyi bir uygulama olacağını sanıyorum. Eğer maliyeti Burdur'a uygun olursa bu yolun tamamını bu malzeme ile yaptırabiliriz." diye konuştu.

Consolid İnşaat Firması Türkiye Distribütörü Cengiz Eryılmaz da, İsviçre kökenli bir firma ve dünya genelinde 1970'ten bu yana bu malzemenin yollar, havalimanları, metrolar gibi alanlarda uygulandığı bilgisini verdi. "Bu malzeme ile yol, havalimanı ve zeminleştirme teknolojileri pazarlamakta ve bu teknoloji kullanıldığında yolların ömrünü 200-300 yıl artırmaktayız." diyen Eryılmaz, sistemin hem ekonomik hem de uzun vadede bakım onarım gerektirmediğini anlattı. Eryılmaz, Türkiye'de 50 firmanın distribütörlüğünü yürüttüklerini aktararak, "Aynı zamanda Türkiye merkezli olarak ihracat yapıyoruz. Dünya genelinde Irak'ta bir delegasyonumuz var. Bu delegasyonlarımız içinde vali yardımcıları, yol genel müdürleri, üst düzey meclis başkanımız bulunmakta. Ayrıca Sudan'dan İsviçre'den Azerbaycan'dan heyetlerimiz var. Dr. Gunter Scherr bu işin buluşunu yaptı." diye konuştu.

Firmanın Consolid adını verdikleri malzemenin iki önemli maddesi var. Consolid 444 sıvı zemin stabilizatörü ikincisi consolid toz stabilizatörü. Maddeler toprağa ayrı ayrı uygulanıyor. Önce sıvı stabilizatör yola döküldükten sonra toprak karıştırılıyor. Ardından toz stabilizatör toprağa dökülüyor ve toprak yeniden karıştırılıyor. Daha sonra silindirle üzerinden geçilen toprak, su geçirmeyen temele kavuşturuluyor. Consolid malzeme ile yapılan yollar olaşabilecek kaymaları da engelliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*